Rocznica Porozumienia Jastrzębskiego. Marszałek Sejmu: „Strajkujących łączyła jedność, siła i determinacja”
Rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego jest „przypomnieniem pięknej karty naszej historii oraz wspólnych zmagań w drodze do demokracji, jest również okazją, by przekazać słowa uznania wszystkim, którzy walczyli o suwerenność Polski” – napisał w liście skierowanym do uczestników obchodów Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Uroczystości z okazji 37. rocznicy Porozumień odbyły się w niedzielę w Jastrzębiu-Zdroju.
W uroczystości wzięli udział m.in. uczestnicy strajków na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim z sierpnia 1980 r., delegacja rządowa, parlamentarzyści, przedstawiciele władz krajowych i regionalnych NSZZ Solidarność oraz komisji zakładowych związku, delegacje władz wojewódzkich oraz samorządowych, a także mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju. Listy do uczestników uroczystości, odczytane podczas ceremonii przed Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego, skierowali prezydent Andrzej Duda i marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
„Fala protestów po raz pierwszy w historii Polski objęła cały kraj. Strajkujących łączyła jedność, siła i determinacja, a przede wszystkim wspólne cele. Polacy mieli dość życia podporządkowanego totalitarnym nakazom, chcieli mieć realny wpływ na swoje losy i losy ojczyzny. Sierpniowe wystąpienia były nie tylko walką o lepszy byt, lecz także o poszanowanie człowieka i jego ciężkiej pracy” – napisał Marszałek Sejmu. W liście Marek Kuchciński przypomniał, że strajki w 1980 roku były „walką o godne życie, wolność jednostki oraz należne jej prawa”, a przystąpiły do nich wszystkie grupy społeczne – robotnicy, rolnicy, intelektualiści.
Porozumienie Jastrzębskie podpisane 3 września 1980 r. przy Kopalni Węgla Kamiennego „Manifest Lipcowy” było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, podpisanym latem 1980 r. i jest zaliczane do Porozumień sierpniowych. Według historyków, strajki na Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu, wpłynęły znacząco na negocjacje prowadzone w Gdańsku i Szczecinie, a podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy.