Nowe karabinki dla polskiej armii

06
wrzesień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Już wkrótce do polskiej armii trafi pierwsza partia z ponad 53 tysięcy sztuk  karabinków Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej MSBS – informuje MON.

„Podpisana podczas MSPO 2017 umowa o wartości kilkuset milionów złotych to największy z kontraktów na dostawę broni strzeleckiej po 1989 r. Równocześnie z informacją o zawarciu umowy zaprezentowano nową nazwę karabinka, który teraz nazywa się „Grot”. Umowa pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową SA, w skład której wchodzi Fabryka Broni „Łucznik”- Radom Sp. z o.o., a Jednostką Wojskową „NIL” została podpisana we wtorek, 5 września 2017 roku, podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Kontrakt dotyczy zakupu i dostawy karabinka „Grot” C 16 FB-M1 będącego przedstawicielem rodziny karabinków znanych dotychczas jako Modułowy System Broni Strzeleckiej MSBS” – napisał resort w komunikacie.

„Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapewnił, że opracowany przez należącą do PGZ Fabrykę Broni karabinek z rodziny Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej należy do najnowocześniejszych światowych konstrukcji, a jego niezawodność potwierdziły testy przeprowadzone m.in. przez Wojska Specjalne. – Udało się to wszystko zrobić niebywale krótkim czasie – powiedział minister Antoni Macierewicz. Dodał, że obecne wyzwania wymuszają skuteczność i tempo działania. – Nie mamy dzisiaj czasu na to, żeby kontrakty były negocjowane dziesiątkami lat. Chcę to, co się stało, postawić za wzór – dodał szef MON.

„To kolejna podpisana w ostatnim czasie umowa Fabryki Broni na dostawę karabinków „Grot” dla Wojska Polskiego. 31 sierpnia w siedzibie Inspektoratu Uzbrojenia podpisana została umowa na dostawę 490 sztuk 5,56 karabinka reprezentacyjnego, wówczas noszącego jeszcze nazwę MSBS” – przypomniało ministerstwo.

Wartość podpisanego kontraktu wynosi prawie pół miliarda złotych, Zgodnie z zapisami umowy pierwsza partia, około tysiąca karabinków, trafi na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej w bieżącym roku. Całe zamówienie ma zostać zrealizowane do 2020 roku.