Pilna potrzeba solidarności, czyli Europa Karpat proponuje reformę UE. Podsumowanie II dnia Konferencji
Debata o przyszłości Unii Europejskiej i sposobach jej naprawy była głównym punktem drugiego dnia dyskusji i rozmów podczas konferencji „Europa Karpat”, która odbywa się w ramach XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy. – Kryzys wartości europejskich jest zauważalny. Mamy do czynienia z kumulacją różnego rodzaju kryzysów we Wspólnocie – podkreślił gospodarz spotkania marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Jak dodał, instytucje unijne nie są przygotowane, by sobie z nimi radzić. Marszałek Sejmu Zauważył, że czasami trzeba zdecydowanie odpowiedzieć na różne kontrowersyjne propozycje Unii, tak jak robią to np. Grupa Wyszehradzka, Węgry czy Polska. – Europa wielu prędkości to złe rozwiązanie. Potrzebna jest solidarność. Trzeba przekonać Zachód, że dla nas podstawowe wartości to niepodległość i suwerenność – zaznaczył Marek Kuchciński.
Dyskusja poświęcona naprawie Unii Europejskiej koncentrowała się m.in. na roli naszego regionu w dyskusji o reformie UE, receptach na kryzysy we Wspólnocie, bezpieczeństwie w Europie oraz jedności Unii. Według moderatora debaty – europarlamentarzysty prof. Zdzisława Krasnodębskiego – problemy stojące przed Unią wymagają nowych pomysłów i idei, przede wszystkim ze strony Europy Środkowej i Wschodniej.
– Wszystkie państwa członkowskie powinny być traktowane w taki sam sposób – przekonywał Richárd Hörcsik, przewodniczący Komisji ds. UE parlamentu Węgier. Polityk podkreślił, że naprawa struktury UE wymaga m.in. przestrzegania chrześcijańskich wartości i nie może być mowy o podwójnych standardach. – Musimy przypomnieć liderom unijnym, że mamy takie same prawa i stanowimy jedność – powiedział.
O fundamentalnym znaczeniu europejskiego kierunku obranego przez naszego ukraińskiego sąsiada mówił przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij. – Dla Ukrainy wybór Unii Europejskiej to wybór cywilizacyjny – tłumaczył. Zdaniem przewodniczącego Parubija kluczowym wyzwaniem stojącym przed UE jest bezpieczeństwo, co ma szczególne znaczenie w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. – Trzeba opracować nową koncepcję bezpieczeństwa dla całej Europy – stwierdził.
Vladimir Marinkovic, zastępca przewodniczącego parlamentu Serbii podkreślał w dyskusji, że tylko UE i integracja europejska mogą dać Belgradowi przyszłość. – Musimy być częścią Unii Europejskiej m.in. ze względu na bezpieczeństwo i kwestie gospodarcze – mówił.
W drugim dniu konferencji przedstawiciele parlamentów narodowych i administracji rządowej, naukowcy, eksperci, analitycy i samorządowcy z państw Europy Środkowo-Wschodniej dyskutowali również m.in. o polityce rozwoju regionów Europy, korzyściach i kosztach związanych z walutą euro. Wśród omawianych tematów były też: Europejska Polityka Sąsiedztwa i kryzys imigracyjny, bezpieczeństwo w Europie na wschodnio-europejskim pograniczu UE i NATO, a także różne aspekty geologii regionu Karpat, w tym geotermia.
Głos w panelach dyskusyjnych zabrali m.in. wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, przewodnicząca sejmowej Komisji ds. UE Izabela Kloc, poseł Grzegorz Długi, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba, wiceszef resortu obrony Tomasz Szatkowski, wiceprzewodnicząca parlamentu Serbii Gordana Čomić, przewodnicząca Komisji ds. Integracji Europejskiej parlamentu Gruzji Tamar Khulordava. Wśród panelistów byli także m.in. pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej Mariusz Orion Jędrysek, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym Janusz Wojciechowski oraz deputowany słowackiej Rady Narodowej Martin Fedor.
Ponadto, w drugim dniu konferencji wiceszef Komisji Spraw Europejskich Sejmasu Andrius Kubilius przedstawił plan Litwy ws. Ukrainy na lata 2017-2020 – bazujący na planie Marshalla – w celu przeciwdziałania rosyjskiej polityce wobec Kijowa.