Marszałek Sejmu na inauguracyjnym posiedzeniu Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP

12
wrzesień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczął swoją działalność. W Pałacu Prezydenckim odbyło się pierwsze posiedzenie tego gremium z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego. Celem Komitetu, powołanego na mocy ustawy przyjętej przez Sejm w kwietniu tego roku, jest upamiętnienie i uroczyste uczczenie w latach 2017–2021 wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę.

W wydarzeniu uczestniczyli także m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, szefowa kancelarii premiera Beata Kempa oraz p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Przewodniczący Komitetu prezydent Andrzej Duda przypomniał, że wielcy Polacy, Ojcowie Niepodległości, bardzo różnili się w sensie ideologicznym, ale w sprawach najważniejszych dla kraju potrafili odrzucić wszelkie podziały. – Cieszę się, że jesteśmy tutaj dzisiaj razem. Po tych 100 latach ludzie o różnych poglądach, często bardzo różnym spojrzeniu na dzisiejszą Rzeczpospolitą, na to jaka ona powinna być. Ale jesteśmy tutaj razem, bo wszyscy pewni jesteśmy jednego – że powinna być niepodległa i powinna być suwerenna, że powinna być wolna – podkreślił prezydent.

Uczestnicy posiedzenia mieli też okazję zapoznać się z założeniami wieloletniego programu „Niepodległa” na lata 2017-2021, przedstawionymi przez pełnomocnika rządu ds. obchodów stulecia niepodległości Jarosława Sellina.

Zgodnie z Ustawą z 7 kwietnia 2017 r. o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w skład Komitetu wchodzą m.in. Prezydent, Marszałkowie Sejmu i Senatu oraz Premier. Ustawa zakłada też udział w pracach Komitetu przedstawicieli partii politycznych lub ugrupowań będących w Sejmie jak i pozaparlamentarnych, uprawnionych do subwencji z budżetu państwa. W Komitecie zasiadają także m.in. wskazani przez Prezydenta przedstawiciele Kościołów, środowisk kultury i nauki oraz samorządu terytorialnego.