Marszałek Sejmu: Polskie Państwo Podziemne było niepowtarzalnym fenomenem

28
wrzesień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Wystąpienia, apel pamięci, salwy honorowe i złożenie wieńców. Z udziałem kombatantów, przedstawicieli Parlamentu, władz państwowych i samorządowych w Warszawie odbyły się obchody 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. „Było niepowtarzalnym fenomenem w Europie, nie tylko z racji heroizmu Polaków, ale także doskonałej samoorganizacji” – napisał Marek Kuchciński w liście wystosowanym na uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, nieopodal gmachu przy Wiejskiej.

Marszałek Sejmu podkreślił, że Państwo Podziemne funkcjonowało nie jako partyzanckie przedsięwzięcie, ale opierało się na legalnych władzach na uchodźstwie i stanowionym przez nie prawie. „Władze Rzeczypospolitej czasu wojny trwały nie tylko jako symbol, ale były bytem realnym, żywym, działającym i kierującym walką z okupantem za pomocą swojej administracji i armii walczącej najwytrwalej od pierwszego do ostatniego dnia II wojny światowej, zarówno poza granicami Polski, jak i w kraju warunkach konspiracji” – zaznaczył w liście Marek Kuchciński.

Jak podkreślił w swojej korespondencji, Dzień Polskiego Państwa Podziemnego powinien być dla nas wszystkich dniem narodowej dumy. „Udowodniliśmy, nie tyle nawet światu, co sobie samym, że jesteśmy narodem twórczym, a nasze poczucie wolności i zdolność do aktywności właściwej dojrzałemu społeczeństwu obywatelskiemu, daje nam wyjątkową zdolność odradzania się z dziejowych katastrof, których historia nam nie szczędziła”.

List marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego odczytał wicemarszałek Joachim Brudziński. W obchodach rocznicowych wzięła udział także wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. Obecni na uroczystościach wicemarszałkowie złożyli również przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego wieniec od marszałka Sejmu.

Obchodzony 27 września Dzień Polskiego Państwa Podziemnego został ustanowiony przez Sejm w drodze uchwały w 1998 r. i nawiązuje do daty kapitulacji Warszawy w wojnie 1939 r. i jednocześnie powołania Służby Zwycięstwu Polski. W uchwale Sejmu przypomniano, że oprócz pionu wojskowego – Armii Krajowej – i współpracujących z nią innych formacji Polski Walczącej, w ramach Polskiego Państwa Podziemnego działał parlament, a tajne struktury obejmowały też sprawy wewnętrzne, oświatę i kulturę, wymiar sprawiedliwości oraz komórki przygotowujące akty legislacyjne dla przyszłego niepodległego państwa.

– Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża szczególną wdzięczność i szacunek twórcom, ofiarnym działaczom podziemnych struktur Państwa Polskiego, a także tym wszystkim, którzy w wyjątkowo trudnych warunkach, z narażeniem własnego życia walczyli o niepodległość Ojczyzny – napisano w dokumencie.