Wiceszef MSZ był gościem seminarium „Ameryka Łacińska – nowy kierunek współpracy dla polskich samorządów”

05
październik
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Gośćmi wydarzenia, organizowanego przez Polski Instytut Stosunków Międzynarodowych, byli przedstawiciele samorządów, regionalne instytucje otoczenia biznesu, przedstawiciele samorządu gospodarczego oraz byli ambasadorowie RP w krajach Ameryki Łacińskiej.

 

– Ameryka Łacińska to wprawdzie region odległy geograficznie, ale ze względu na bliskość kulturową i z uwagi na coraz bardziej sprzyjające warunki polityczne stwarzający ogromne możliwości współpracy zarówno politycznej, jak też gospodarczej – mówił wiceszef MSZ podczas przemówienia otwierającego seminarium na temat perspektyw biznesowych i współpracy samorządów z krajami Ameryki Łacińskiej.

Wiceminister Magierowski wyraził przekonanie, że współpraca regionalna może być katalizatorem polityki kształtowanej na szczeblu rządowym. W tym kontekście podkreślił znaczenie zasady subsydiarności w relacjach Polski z krajami Ameryki Łacińskiej i Karaibów, wskazując, że często na szczeblu lokalnym lepiej odpowiadamy na wzajemne potrzeby, dysponując odpowiednimi instrumentami  i finansowaniem.  – Współpraca gospodarcza co do zasady staje się coraz bardziej zdecentralizowana więc to gospodarze regionów mają największą wiedzę o potrzebach lokalnych przedsiębiorców – zaznaczył wiceszef polskiej dyplomacji.

W trakcie wystąpienia wiceminister Magierowski przedstawił priorytety polskiego rządu wobec Ameryki Łacińskiej i Karaibów podkreślając, że wspólnym zadaniem jest dynamizacja dwustronnych relacji. Wiceszef MSZ przypomniał, iż ostatni rok był bardzo aktywny jeśli chodzi o rozwój stosunków z państwami regionu, czego przykładem jest szereg konsultacji politycznych oraz wizyt regionalnych, a także rozwijająca się współpraca na szczeblu parlamentarnym. Jednocześnie wyraził nadzieję na aktywizację współpracy gospodarczej wskazując, że sprzyja temu obecnie wiele czynników, takich jak zainteresowanie polskich przedsiębiorców wyjściem na rynki pozaeuropejskie czy liberalizacja handlu z Ameryką Łacińską. – Nasze relacje coraz bardziej nakierowane są na sprawy gospodarcze. Zachęcamy polskie miasta i regiony, ale też polskich przedsiębiorców, do nawiązywania współpracy z partnerami tego regionu – dodał.