Szydło przedstawiła Macronowi stan dialogu z KE
Reforma UE, stosunki dwustronne i reforma sądownictwa w Polsce były tematami rozmów premier i prezydenta Francji w Paryżu.
Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Emmanuelem Macronem szefowa polskiego rządu zaznaczyła, że obie strony zaprezentowały rozwiązania i wizje, które mogą łączyć Polskę i Francję nie tylko pod kątem stosunków dwustronnych, lecz także na poziomie współpracy w UE.
– Polska, podobnie jak Francja, to są państwa, które doceniają całą demokrację, wolność, sprawiedliwość, solidarność. (…) Nasza historia nauczyła nas, że wolność, suwerenność, solidarność i demokracja to są wartości, których musimy bronić ponad wszystko – powiedziała Szydło. Jednocześnie podkreśliła, że Polska, podobnie jak Francja, jest – państwem, które przestrzega i niezwykłą wagę przywiązuje do tego, żeby przestrzegane były wszystkie zasady, wartości i prawa. Wszystko to, co dzieje się w Polsce, dzieje się właśnie w ramach tych procesów – przekonywała.
Premier poinformowała również, że podczas rozmowy przedstawiła Macronowi stan dialogu z KE. – Polska nigdy takiego dialogu nie odmawiała – mówiła.
Szefowa polskiego rządu zaznaczyła też, że dla władz w Warszawie bardzo ważne jest aby relacje między Polską a Francją były jak najlepsze. – Jesteśmy w stanie wyszukiwać takie kompromisy, rozwiązania, które pomogą we współpracy dwustronnej, ale również w odniesieniu do kluczowych zagadnień z agendy unijnej – powiedziała. Szydło podkreśliła, że Polska chce kontynuować z Francją współpracę kulturalną, akademicką i gospodarczą.