Polsko – brytyjskie konsultacje międzyrządowe

22
grudzień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Bezpieczeństwo wewnętrzne, polityka zagraniczna, obronność, gospodarka, finanse i energetyka  – to część tematów poruszonych podczas konsultacji pomiędzy rządami Polski i Wielkiej Brytanii pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Theresy May.  

Szefowie rządów obu państw rozmawiali o współpracy gospodarczej, kulturowej, oświatowej i naukowej, a także bieżących sprawach europejskich. Poruszona została również kwestia sytuacji Polaków w Zjednoczonym Królestwie.

Według Mateusza Morawieckiego konsultacje międzyrządowe są potwierdzeniem bardzo dobrych relacji polsko-brytyjskich. Umożliwiają one podsumowanie dotychczasowej współpracy oraz rozmowę na temat nowych wspólnych celów i projektów.

 – Po pierwsze rozmawialiśmy o tematyce obronnej. Cieszymy się z tego, że Wielka Brytania będzie współpracowała z nami w ramach NATO, które staje się coraz ważniejszą platformą również polityczną, a  nie tylko wojskową. Wymieniliśmy się również bardzo spójnymi uwagami dotyczącymi współpracy Rady Bezpieczeństwa ONZ – poinformował Prezes Rady Ministrów.

 – W zakresie spraw wewnętrznych również nadajemy na bardzo podobnych falach: w obszarze tematyki uchodźców, by rozróżniać pracowników migrujących za pracą spoza Europy do UE oraz w kwestii świadczeń pomocy na miejscu. Nasze zdania były bardzo podobne – powiedział Morawiecki.

 – Na polu współpracy gospodarczej trudno o bliższych partnerów. Wielka Brytania jest dla Polski bardzo ważnym partnerem handlowym, do której eksportujemy wiele naszych dóbr. To potęga eksportu usług i oczywiste jest to, że chciałaby ten status utrzymać. Wierzymy, że swoboda świadczenia usług w takich obszarach jak m.in. transport, logistyka, usługi budowlane, finansowe, konsultingowe oraz współpraca w jej ramach powinna być w najbliższych latach wzmacniana – mówił premier.

Szef polskiego rządu odniósł się także do kwestii Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii.  – Dbałość o polskich obywateli, którzy zdecydowali się czasowo lub bardziej na stałe wyjechać do Wielkiej Brytanii jest naszym obowiązkiem – zaznaczył.

W ramach spotkania delegatów rządowych doszło  do podpisania Traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej o współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.