Podsumowanie obrad 57. posiedzenia Sejmu
Ostatni dzień posiedzenia Sejmu rozpoczął się od bloku głosowań obejmującego m.in. decyzje ws. pakietu ustaw tworzących Konstytucję Biznesu. Posłowie zajęli się także informacją MSWiA nt. osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania ustrojów totalitarnych, oraz przepisami chroniącymi dobre imię Polski i Polaków. Ważnym punktem był również wybór prof. Jarosława Wyrembaka na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
Posłowie uchwalili pakiet czterech ustaw składający się na Konstytucję Biznesu. Chodzi o rządowe projekty ustaw: o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także projekt ustawy – Prawo przedsiębiorców. Pakiet wprowadza katalog zasad regulujących relacje biznesu z państwem (np.: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; domniemanie uczciwości przedsiębiorcy; zasada proporcjonalności). Na straży praw przedsiębiorców zagwarantowanych w Konstytucji Biznesu będzie stał Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Będzie on mógł np. wnioskować do ministrów o wydanie objaśnień najbardziej skomplikowanych przepisów i interweniować, gdy prawa przedsiębiorców są łamane. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Zmiana ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej ma zapobiec publicznemu używaniu i rozpowszechnianiu określeń takich jak „polskie obozy śmierci”, które są sprzeczne z prawdą historyczną, godzą w dobre imię Polski oraz narodu polskiego. Projekt zakłada, że publiczne i wbrew faktom przypisywanie narodowi polskiemu lub państwu polskiemu odpowiedzialności (lub współodpowiedzialności) za popełnione przez III Rzeszę zbrodnie nazistowskie lub inne przestępstwa przeciwko pokojowi, ludzkości oraz zbrodnie wojenne – będzie karane grzywną lub karą więzienia do trzech lat. Ustawą zajmą się teraz senatorowie.
Ustawa o Straży Marszałkowskiej oraz przepisy ją wprowadzające zmienia status Straży Marszałkowskiej czyniąc ją umundurowaną i uzbrojoną formacją ochrony Sejmu i Senatu podległą Marszałkowi Sejmu. Członkowie SM będą mieli status funkcjonariusza oraz nowe zadania polegające na: prowadzeniu rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego osób, pojazdów, terenów i obiektów Sejmu i Senatu oraz podejmowaniu działań zmierzających do neutralizacji zagrożeń i wykrywanie urządzeń podsłuchowych na terenach, w obiektach i w urządzeniach będących w zarządzie Kancelarii Sejmu i zarządzie Kancelarii Senatu. Dalsze prace nad ustawą będą się toczyły w Izbie Wyższej.
Sejm zdecydował również o wyborze prof. Jarosława Wyrembaka na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
Ponadto Sejm przyjął informację MSWiA nt. osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitarnych ustrojów państwa.