Lekarze rezydenci porozumieli się z ministerstwem zdrowia
Po serii konsultacji i spotkań szefowi resortu zdrowia udało się osiągnąć kompromis z lekarzami rezydentami. Strategia działania nowego ministra opiera się na pięciu priorytetach: dialogu, odbiurokratyzowaniu, poprawie efektywności, informatyzacji i innowacyjności.
– Po długich i ciężkich rozmowach udało się nam wypracować kompromis. To ważna informacja dla pacjentów. Usprawnienie systemu opieki zdrowotnej jest priorytetem zarówno dla mnie, jak i dla całego rządu. Dzięki temu, że przedstawiłem pakiet konkretnych rozwiązań, była możliwa konstruktywna rozmowa i wypracowanie porozumienia – powiedział Łukasz Szumowski.
Strategia nowego ministra została oparta na pięciu priorytetach: dialogu, odbiurokratyzowaniu, poprawie efektywności, informatyzacji i innowacyjności. Pakiet rozwiązań przedstawionych lekarzom rezydentom przez Szumowskiego z jednej strony wpisywał się w przedstawioną strategię, a z drugiej odpowiadał na konkretne problemy związane m.in. z kwestiami warunków płacy i pracy lekarzy rezydentów oraz reformą systemu kształcenia. Najważniejsze elementy porozumienia to zwiększenie corocznego wzrostu nakładów i szybsze osiągnięcie poziomu 6% PKB już w 2024 r. Porozumienie dotyczy również: zwiększenia wynagrodzeń lekarzy specjalistów pracujących w jednym szpitalu, wyższych wynagrodzeń dla lekarzy rezydentów w zamian za zobowiązanie do pracy w Polsce po zakończeniu specjalizacji przez okres 2 lat oraz odbiurokratyzowania szpitali i wprowadzeniu sekretarek medycznych.
Ministrowi zależy też na rozwiązaniu problemu braku pielęgniarek i lekarzy, dlatego resort chce pracować nad poprawą atrakcyjności warunków pracy, reformą kształcenia zawodowego oraz zwiększeniem liczby miejsc na studiach i szkoleniu specjalizacyjnym.