Szef niemieckiego MSZ z wizytą w Warszawie
Najważniejsze kwestie z agendy europejskiej, sytuacja bezpieczeństwa międzynarodowego oraz ocena stosunków dwustronnych były tematami rozmów szefa polskiej dyplomacji Jacka Czaputowicza z nowym ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem podczas jego pierwszej wizyty w Polsce.
Rozmowy ministrów dotyczyły kluczowych kwestii agendy europejskiej, w szczególności reformy UE, polityki energetycznej i polityki migracyjnej. Dyskusja dotyczyła także przyszłości europejskiej polityki obronnej. – W naszej polityce zagranicznej, ale także w polityce Niemiec celem jest silna UE, jedna UE, która nie jest podzielona na różne prędkości czy różne obszary. Chcemy UE, która jest konkurencyjna, oparta na czterech swobodach i taka, która rozwija się i jest przykładem dla innych państw i obszarów na świecie – powiedział szef polskiej dyplomacji.
Jacek Czaputowicz podkreślił, że Niemcy są sojusznikiem Polski w NATO. – Chcemy razem rozwijać relacje strategiczne i umówiliśmy się co do dalszej współpracy. (…) Doceniamy uznanie znaczenia stosunków z Polską w programie rządowym i w umowie koalicyjnej. Cieszymy się z tego, że Polska zajmuje ważne miejsce, o czym zostałem zapewniony, w polityce Niemiec – mówił szef polskiego MSZ.
W kontekście współpracy europejskiej ministrowie wyrazili nadzieję na wzmocnienie dynamiki współpracy w formule Trójkąta Weimarskiego z udziałem Polski, Niemiec i Francji.
Czaputowicz przedstawił szefowi niemieckiej dyplomacji informacje dotyczące dialogu Polski z Komisją Europejską na temat reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz omówił założenia polskich reform, przedstawione m.in. w tzw. „Białej Księdze”.
W kwestii stosunków dwustronnych ważnym tematem była sprawa praw i przywilejów polskiej społeczności w Niemczech. Omówiono również elementy, które mogą dynamizować współpracę pomiędzy społeczeństwami obu państw.