Henryk Sławik – człowiek, którego historię trzeba znać. Otwarcie wystawy w Sejmie
– Dzisiejsza wystawa w tak ważnym miejscu, jakim jest Sejm, to kolejny element przywracania świadomości historycznej, nie tylko wśród Polaków, kim był Henryk Sławik – powiedziała podczas uroczystego otwarcia wystawy wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.
Podczas inaugurującego przemówienia wicemarszałek przypomniała, że 22 marca Sejm w przyjętej przez aklamację uchwale uczcił pamięć Henryka Sławika i wyraził uznanie za jego postawę w okresie wojny. – Można śmiało powiedzieć, że to człowiek, który jest bohaterem trzech narodów: polskiego, węgierskiego i żydowskiego. Niewiele osób zasługuje na takie miano – podkreśliła Beata Mazurek.
Również ambasador Węgier w Polsce Kovacs Orsolya Zsuzsanna mówiąc o Henryku Sławiku wskazała jego postać jako wspólnego przyjaciela Węgier i Polski. – Wiele razy jestem pytana, co oznacza przyjaźń polsko-węgierska, jak jest istota tej przyjaźni? I sądzę, że jak popatrzymy na przyjaźń Henryka Sławika oraz seniora Józefa Antala, to nauczymy się co oznacza przyjaźń polsko-węgierska – powiedziała.
Autorem wystawy „Tak płaci Polska – Henryk Sławik” jest Łukasza Kobiela i Tomasz Kurpierz. Inicjatorem przedsięwzięcia jest wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz wiceminister sprawiedliwości poseł Michał Wójcik. Zaprezentowana w Sejmie ekspozycja jest własnością Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach. Składa się z 25 plansz przedstawiających życie Henryka Sławika. Wystawę można oglądać w Sejmie do 17 kwietnia.
Henryk Sławik w czasie II wojny światowej uratował około 30 tysięcy ludzi, w tym 5 tysięcy narodowości żydowskiej. Został wyróżniony tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem, a także Orderem Orła Białego przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.