Posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych
Rosja, Bałkany Zachodnie, przyszłość nuklearnego porozumienia z Iranem, sytuacja w Syrii oraz finansowanie działań zewnętrznych UE w po 2020 r. były głównymi tematami dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Luksemburgu – poinformowało MSZ.
Ministrowie omówili perspektywy rozwoju sytuacji w Rosji po wyborach prezydenckich oraz stan relacji z tym krajem w związku z działaniami Federacji na arenie międzynarodowej. Rada odniosła się m.in. do działań rosyjskich na Ukrainie, w Syrii i ataku z użyciem broni chemicznej w Salisbury. Podczas posiedzenia Rady dyskutowano także na temat zagrożeń hybrydowych oraz nasilającej się polityki dezinformacji prowadzonej przez Rosję. – Wiele państw zwracało uwagę na konieczność utrzymania spójnej polityki państw UE wobec Rosji – poinformował Jacek Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji podkreślił konieczność solidarnej, zdecydowanej reakcji UE w obronie swoich interesów oraz demokratycznych wartości i ładu światowego opartego na prymacie prawa międzynarodowego.
Przedmiotem rozmów ministrów była również współpraca UE z państwami bałkańskimi, szczególnie w kontekście przygotowań do planowanego na maj 2018 r. szczytu Unii – Bałkany Zachodnie w Sofii. Czaputowicz zwrócił uwagę na priorytetowe znaczenie stabilności Bałkanów Zachodnich dla UE i zapewnił o zaangażowaniu Polski we wspieranie integracji europejskiej regionu. – Unia Europejska opowiada się za polityką rozszerzenia UE o Bałkany w dalszej perspektywie, a obecnie wsparcia proeuropejskiej orientacji tych państw – powiedział szef polskiej dyplomacji.
Ministrowie odnieśli się także do aktualnych wydarzeń w Syrii, zwłaszcza do ataku z użyciem broni chemicznej we Wschodniej Ghucie. – Podjęliśmy jako Rada decyzję wyrażającą solidarność z działaniami Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych dotyczącymi zbombardowania miejsc, w których produkowana jest broń chemiczna w Syrii – poinformował szef MSZ.