Spotkanie Wicemarszałka Sejmu z Polsko-Amerykańską Radą Biznesu
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki spotkał się z przedstawicielami amerykańskich firm i Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu, która jako główny cel swojej działalności stawia wzmocnienie dialogu inwestorów zza Atlantyku z administracją rządową w Polsce.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele sejmowych komisji: poseł Marek Opioła, przewodniczący Komisji ds. Służb Specjalnych, poseł Wiesław Janczyk z Komisji Finansów Publicznych oraz poseł Bogdan Rzońca, przewodniczący Komisji Infrastruktury.
– Stosunki gospodarcze są niezwykle ważną częścią relacji między Polską a USA. Polsko-Amerykańska Rada Biznesu stawia sobie za zadanie, żeby te stosunki były jeszcze lepsze, żeby amerykańskie firmy rozwijały się w Polsce, ale także, by polskie przedsiębiorstwa działały na terenie USA. Chcę podkreślić jak bardzo jest to dla nas ważne. Cieszymy się z tych relacji w ramach PARB – powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
Prezes Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu Eric Stewart podkreślił, że PARB jest jedyną organizacją, która ma siedzibę w Waszyngtonie i w stu procentach skupia się na Polsce. – To pierwsze spotkanie z przedstawicielami Sejmu. To dla nas ważny dzień. W strategii każdej z obecnych tu firm Polska znajduje bardzo ważne miejsce – powiedział Eric Stewart.
Szef Komisji ds. Służb Specjalnych Marek Opioła przypomniał także o zbliżającym się szczycie w Warszawie jakim jest Zgromadzenie Parlamentarne NATO. – To dla nas duże wydarzenie, to sesja wszystkich parlamentów w stolicy Polski. Będziemy rozmawiać o reformie Sojuszu Północnoatlantyckiego – opisywał Marek Opioła.
Przedstawiciele amerykańskich firm obecnych na spotkaniu mówili o sukcesach związanych z inwestowaniem w Polsce, a także o pomysłach usprawnienia współpracy. Amerykańscy przedsiębiorcy podkreślali potrzebę rozwoju kooperacji gospodarczej oraz w dziedzinie bezpieczeństwa.
Współpraca gospodarcza Polski i Stanów Zjednoczonych rozwija się dynamicznie. Obustronna wymiana handlowa nieprzerwanie rośnie od 2010 r. W 2017 r. wartość polskiego eksportu do USA wyniosła 7,11 mld dolarów, tym samym wzrosła o 1,15 mld dolarów rdr, co jest najwyższym wynikiem w historii. Z kolei wartość importu z USA w 2017 r. wyniosła 4,53 mld dolarów (o 87 mln dolarów więcej niż w 2016 r.).