Sejmowe zbiory na Warszawskim Pikniku Archiwalnym. Prezentacja wyjątkowych dokumentów na 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej
Ponad pół tysiąca lat historii sejmów polskich, w tym zupełne perełki archiwaliów z czasów Zygmunta Augusta, Zygmunta III Wazy i Jana III Sobieskiego – ci wszyscy, którzy zdecydowali się uczestniczyć w IX Warszawskim Pikniku Archiwalnym, na pewno nie mogli narzekać na niepokaźność przedstawianych zbiorów. W Ogrodzie Botanicznym, gdzie w tym roku Polska Akademia Nauk zorganizowała wydarzenie, stanowisko sejmowe prezentowało się naprawdę wyjątkowo. Archiwiści z Wiejskiej przygotowali wystawę „Sejm w ikonografii. 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej” nawiązującą zarówno do 550. rocznicy zwołania pierwszego Sejmu Walnego w 1468 r. oraz stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Ekspozycja prezentowała wyobrażenia obrad poselskich i budynki sejmowe w ostatnich sześciu stuleciach. Złożyły się na nią eksponaty pochodzące ze zbiorów Archiwum i Wydziału Muzealiów Biblioteki Sejmowej zaprezentowano m.in. artystyczną wizję pola elekcyjnego z tłumem szlachty i szopą dla senatorów w czasie obioru Augusta II w 1697 r. Szczególnie interesujące były XIX-wieczne ryciny przedstawiające podział miejsc miedzy poszczególnych senatorów w Sali senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie oraz układ ław poselskich z podziałem na województwa w Sali Poselskiej tegoż zamku. Pokazane zostały także fotografie nieistniejących już budynków: Aleksandryjsko-Maryjskiego Instytutu dla Panien, w którym zebrał się pierwszy Sejm odrodzonej Polski w lutym 1919 r. oraz wnętrza starej Sali Posiedzeń Sejmu w tym budynku. Pokazana została również nowa, wybudowana w 1928 r. Sala Posiedzeń, służąca Sejmowi do dziś. Ekspozycję zamknął współczesny widok Sali Plenarnej Sejmu.
Warszawski Piknik Archiwalny jest częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów, ustanowionego w 2007 r. Od prawie dekady gromadzi instytucje archiwalne i muzealne z całej Polski, umożliwiając nie tylko prezentację najcenniejszych dokumentów z ich zbiorów, ale także zapoznanie z ich ofertą edukacyjną. Archiwum Sejmu od samego początku bierze udział w tym wydarzeniu.