Pierwszy dzień posiedzenia Sejmu
Od rozpatrzenia poprawek Senatu do ustawy o ustanowieniu 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Posłowie rozpatrzyli też m.in. projekt wprowadzający uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych, projekty wspierające rolników oraz wpływające na jakość powietrza.
Ustawa o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej została uchwalona przez Sejm 24 października. Zgodnie z nią 12 listopada 2018 r., poniedziałek po Święcie Niepodległości, ma być Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy. Senat zaproponował trzy poprawki do ustawy, które Izba przyjęła. Wieczorem prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą 12 listopada 2018 r. Świętem Narodowym. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Sejm w II czytaniu rozpatrzył projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Najważniejsze założenia projektu to: status „małego podatnika” w PIT i CIT, który uzyskają firmy o sprzedaży do 2 mln euro rocznie (obecnie jest to 1,2 mln euro); prawo do zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia za pracę współpracującego małżonka; możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do wysokości 5 mln zł; zwolnienie z podatku wypłaconych od ubezpieczyciela kwot odszkodowań przeznaczonych na odtworzenie zniszczonego majątku. Większość zaproponowanych rozwiązań ma obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Ze względu na zgłoszone poprawki projekt ustawy został skierowany do Komisji Nadzwyczajnej ds. deregulacji.
Posłowie debatowali nad projektem nowelizacji ustawy o dowodach osobistych. Zaproponowane rozwiązania umożliwią od marca przyszłego roku wydawanie dowodów osobistych z warstwą elektroniczną, czyli tzw. e-dowodów. Nowy dowód ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Do III czytania Sejm przystąpi w bloku głosowań.
Do III czytania w bloku głosowań przystąpią posłowie w sprawie rządowego projektu nowelizacji ustawy ułatwiającej sprzedaż żywności przez rolników do sklepów i restauracji. Proponowane zmiany dopasowują istniejące rozwiązania z zakresu prawa podatkowego i prawa żywnościowego do potrzeb podmiotów prowadzących produkcję żywności na małą skalę i jej zbywanie w krótkich łańcuchach dystrybucji. Ustawa umożliwi rolnikom bezpośrednio sprzedawać produkty omijając pośredników i dotarcie do większej grupy konsumentów.
Izba w II czytaniu kontynuowała pracę nad nowelizacją ustawy wprowadzającej rozwiązania, które umożliwią termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych zamieszkiwanych przez osoby dotknięte problemem ubóstwa energetycznego i wymianę lub likwidację niespełniających standardów emisyjnych urządzeń grzewczych w postaci kotłów na paliwo stałe. W praktyce przewidziano dofinansowanie ze środków publicznych m.in. docieplenia domów i wymiany przestarzałych kotłów lub pieców na węgiel na ogrzewanie bardziej ekologiczne. Zgodnie z projektem, na pilotaż termomodernizacyjny zostanie przeznaczone z budżetu państwa 883,20 mln zł w latach 2019-2024, które zasilą Fundusz Termomodernizacji i Remontów. W związku ze zgłoszonymi poprawkami projekt trafił do Komisji Infrastruktury.
Inna procedowana przez posłów nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym również dotyczyła ochrony czystości powietrza. Proponowane w projekcie zmiany polegają na wprowadzeniu ulgi podatkowej której celem jest stworzenie w podatku dochodowym od osób fizycznych zachęty do termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Adresatem ulgi termomodernizacyjnej są podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej, 19% stawki podatku oraz opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych.