Para prezydencka z wizytą w Turcji
Prezydenci obu państw podkreślali, że stosunki dyplomatyczne miedzy Polską i Turcją trwają już 600 lat i mają nadzieję na kolejne lata owocnej współpracy.
Bronisław Komorowski i Abdullah Gul oświadczyli w Ankarze, że 600 lat stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją zobowiązuje do tego, aby zapewnić dobre formy współpracy i przyjaźni naszych krajów na następne sześć wieków. Podczas spotkania prezydenta Komorowskiego z prezydentem Gulem, rozmawiano głównie o kryzysie rosyjsko-ukraińskim na Krymie. Podczas wspólnej konferencji prasowej Komorowski i Gul podkreślali również wagę obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. Polski prezydent podkreślał wielowiekową historię relacji polsko-tureckich, w której jest aż 575 lat pokoju i dobrego sąsiedztwa. Wyraził także zadowolenie, że w ramach obchodów tej rocznicy zarówno w Polsce, jak i w Turcji odbędzie się bardzo wiele wydarzeń promujących dobre stosunki dwustronne, a także współczesne osiągnięcia kulturalne i gospodarcze naszych krajów. Przypomniał także o dobrej współpracy polsko-tureckiej w ramach NATO. – Chcemy funkcjonować razem w Unii Europejskiej, chcemy również budować jak najściślejszą współpracę w układzie bilateralnym, również pomiędzy naszymi gospodarkami – podkreślił. Bronisław Komorowski podziękował także za wsparcie Turcji w polskich staraniach o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego, które miało miejsce 15 lat temu. – Chcemy się rewanżować pełnym poparciem dla europejskich aspiracji Turcji – oświadczył. Również Gul wyraził przekonanie, że współpracę gospodarczą między naszymi krajami można i trzeba zintensyfikować. Jedną z możliwości osiągnięcia tego celu może być polsko-tureckie forum gospodarcze, które w czwartek w Stambule otworzą obaj prezydenci. Weźmie w nim udział blisko 150 firm. Ponadto Gul podziękował Komorowskiemu za wsparcie Polski w staraniach Turcji o członkostwo w UE. W obecności obu prezydentów podpisano także Memorandum of Understanding między Krajową Szkołą Administracji Publicznej i Ministerstwem ds. Unii Europejskiej Republiki Turcji oraz Instytutem Administracji Publicznej Turcji i Bliskiego Wschodu. Kolejnymi dokumentami podpisanymi w Ankarze są protokoły o współpracy między Telewizją Polską S.A. a Telewizją Turecką oraz o współpracy między Polskim Radiem S.A. a Radiem Tureckim.
Historia stosunków dyplomatycznych Polski z Turcją sięga 1414 roku. o czym informują „Kroniki” Jana Długosza, że cztery lata po bitwie pod Grunwaldem sułtan Mehment I Celebi przyjął na swoim dworze w Bursie, wówczas stolicy imperium, pierwszą polską misję dyplomatyczną. Ważną sprawą dla Polaków jest fakt, że Turcja nigdy nie uznała rozbiorów Polski. Podczas II wojny światowej ambasada RP w Ankarze działała nieprzerwanie, a władze tureckie udzielały pomocy uciekinierom z Polski. Kolejnym pozytywnym aspektem naszych relacji jest pomoc Turcji w ewakuacji rezerw państwowych złota Banku Polskiego. Obydwa kraje łączą od prawie 600 lat nie tylko silne więzi polityczne, ale również bliskie relacje handlowe i kulturalne.