Wykład marszałek Sejmu na UTW w Tucholi

31
marzec
2014

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz wzięła udział w spotkaniu ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. W spotkaniu zorganizowanym w Tucholskim Ośrodku Kultury uczestniczyli również seniorzy z Klubu Jarzębina i Klubu Jesień.

Marszałek Sejmu zwracając się do studentów UTW zwróciła uwagę na problemy pojawiające się w zależności od wieku. – Dla młodych najważniejsze są praca i mieszkanie, dla starszych – godne warunki życia – mówiła marszałek.

Ewa Kopacz w swoim wykładzie położyła nacisk na samodzielność i chęć ciągłego rozwoju u osób starszych. Marszałek Sejmu mówiła o „Założeniach długofalowej polityki senioralnej na lata 2014 – 2020”, których celem jest wspieranie seniorów w aktywnym życiu i jak najlepsze wykorzystanie potencjału osób „50+”.

Bardzo bym chciała, aby zostały stworzone warunki do korzystania z mądrości i doświadczenia osób w wieku senioralnym – zwracała się marszałek do studentów. – Nie do przecenienia jest Wasza rola jako nauczycieli wprowadzających młodsze pokolenia w życie publiczne – powiedziała.

Za najlepszy przykład samoorganizacji, pasji i aktywności edukacyjnej marszałek Ewa Kopacz podała Uniwersytety Trzeciego Wieku. – To jest świetny czas, aby wreszcie robić to, na co zawsze miało się ochotę, ale nigdy nie miało się czasu, zajmując się domem i pracując – mówiła.

Marszałek Sejmu zachęcając studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku do jeszcze większej aktywności wspomniała o Sejmie Seniorów, który od przyszłego roku będzie zwoływany w parlamencie w dniach 21 – 22 stycznia. – Z mojej inicjatywy powstanie stała sejmowa komisja ds. senioralnych – dodała.

Obecnie UTW w Tucholi liczy 160 słuchaczy, a 25 kolejnych osób czeka na indeks. Słuchacze uniwersytetu uczą się języków obcych, uczestniczą w zajęciach jogi, biorą udział w różnych warsztatach. Dla tucholskich studentów UTW organizowane są wykłady dotyczące tematyki społecznej, politycznej, kulturalnej, językowej, medycznej i innych.

Ruch UTW działa w Polsce od 1975 r. Jego celem jest edukacja i aktywizacja społeczna osób starszych. W kraju funkcjonuje obecnie ponad 450 UTW, które zrzeszają przeszło 130 tys. słuchaczy.

11 października 2013 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o samorządzie gminnym, która umożliwia tworzenie gminnych rad seniorów. Ustawa weszła w życie 30 listopada 2013 r. Rady seniorów mają charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny. W ich skład wchodzą przedstawiciele osób starszych oraz podmiotów działających na ich rzecz, w szczególności reprezentanci organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku.