Piechociński odpisuje na petycję związkowców

24
wrzesień
2013

Posted by redakcja

Posted in Kluby / Na Wiejskiej

0 Comments

Podczas protestów 11 września związkowcy złożyli petycję w ministerstwie gospodarki. Wicepremier w odpowiedzi na ten dokument wysłał list do szefów trzech największych central związkowych.

 

Zdaniem ministra gospodarki postulaty związkowców są zbieżne z działaniami rządu: „Większość postulatów zgłoszonych przez związki zawodowe jest przedmiotem bieżących działań ze strony rządu i Ministerstwa Gospodarki” czytamy w liście do związkowców. Nawoływał także do dialogu oraz porozumienia, które jest potrzebne polskiej gospodarce. „Każdy z tych elementów jest na wyciągnięcie ręki. Tylko je wyciągnijmy – do siebie nawzajem” – apelował w liście. Odniósł się również do zawartych w petycji postulatów. Związkowcy domagali się miedzy innymi spójnej polityki przemysłowej, wsparcia realnej sfery gospodarki, podniesienia rangi przemysłu krajowego, pobudzenia gospodarki oraz zwiększenia miejsc pracy. Sprzeciw związkowców dotyczy również pakietu klimatycznego.

Zdaniem Piechocińskiego rząd wspiera realną sferę gospodarki zarówno finansowo jak i poprzez odpowiednie regulacje i jest to wsparcie znaczące. Zaznaczył jednak, że sprawy finansów, a konkretniej bezpośredniego wsparcia w postaci pomocy publicznej są restrykcyjne regulowane przez UE.

Nawiązując do wsparcia gospodarki przypomniał, że od 2011 r. można rejestrować działalność gospodarczą przez internet. Wspomniał także o trzech ustawach: o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce oraz o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców.

Odpowiedzią na podniesienie rangi przemysłu, jest zapewnienie o jej kluczowej roli w gospodarce. Jego zdaniem bardzo ważna jest innowacyjność, która wymaga odpowiedniego wsparcia. Prowadzenie działalności badawczo – rozwojowej i wdrażanie w życie jej wyników to kluczowe elementy. Piechociński zapewnił, że w perspektywie finansowej UE 2014 – 2020 zaplanowano wsparcie innowacyjnych projektów w przemyśle. Kolejnym dobrym sygnałem dla gospodarki jest finalizacja dokumentu opracowywanego w ministerstwie gospodarki dotyczącym polityki przemysłowej. Podstawą jego opracowania jest analiza słabych i mocnych stron przemysłu oraz szans i zagrożeń w dziedzinie przetwórstwa.

Wicepremier zapewnił o sprzeciwie ze strony ministerstwa gospodarki w sprawie zmian w pakiecie klimatycznym, które mogłyby mieć negatywne skutki dla przemysłu krajowego. Ministerstwo chce zablokować propozycję Komisji Europejskiej mającą spowodować wycofanie z rynku części uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Sprzeciw dotyczy także zmianom w Europejskim Systemie Handlu Emisjami.

W dokumencie znajduje się odpowiedź na każdy z postulatów związkowców. Piechociński uważa także, że fakt zgodności działań rządu z tym czego domagają się protestujący wskazuje na konsensus w kwestii priorytetów gospodarczych kraju.

/-/ Sejm24.pl