Marszałek Sejmu na Gali wręczenia nagród i wyróżnień laureatom XXIV edycji konkursu Teraz Polska
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz wzięła udział w ceremonii wręczenia statuetek „Teraz Polska” i „Wybitny Polak”, podczas uroczystej Gali w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Laureatami XXIV edycji konkursu „Teraz Polska” zostało 25 firm i 5 samorządów. Wyróżnienia honorowe „Wybitnego Polaka” otrzymali Marek Belka, Janusz Lewandowski i Andrzej Wajda. Wśród uhonorowanych jest także TVP i Fundacja „Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”, która otrzymała wyróżnienie za podejmowanie ogólnopolskich kampanii, służących seniorom.
Marszałek Sejmu wręczając nagrodę prezes Fundacji Krystynie Lewkowicz mówiła o wielkim zaangażowaniu seniorów w życie publiczne. – Ludzie zrzeszeni w ramach tej inicjatywy udowadniają, że ważne i potrzebne rzeczy można robić w wielkim powodzeniem w każdym wieku. Z takimi pomysłami i determinacją pokazują, że aktywnym można być zawsze! – podkeśliła.
Ewa Kopacz wspominała także dotychczasowe spotkania ze studentami UTW m.in. w Sejmie i na Kongresie Zdrowego Starzenia. Mówiła również o planach na przyszłość. – Już w 2015 odbędą się pierwsze obrady Sejmu Seniora, gdzie m.in. osoby z Uniwersytetów Trzeciego Wieku będą mogły obradować w polskim parlamencie o tym co dla nich najważniejsze – powiedziała marszałek.
W Sejmie została również niedawno powołana stała Komisja ds. Polityki Senioralnej. A pod koniec ubiegłego roku rząd przyjął założenia Długofalowej Polityki Senioralnej na lata 2014-2020. Jest to pierwszy ogólnopolski program dla osób starszych. Są tam rozwiązania wspomagające aktywne starzenie się w dobrym zdrowiu, międzypokoleniową solidarność i większy udział w osób starszych w życiu społecznym. Po raz pierwszy tak wyraźnie dostrzeżono osoby starsze, ich prawa i konieczność budowy Państwa, które jest dla nich przyjazne.
Fundacja „Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku – laureat wyróżnienia „Teraz Polska” – podejmuje ogólnopolskie kampanie, służące wszystkim seniorom w zakresie m.in. profilaktyki zdrowotnej, propagowania polskiej zdrowej żywności i aktywnego zdrowego trybu życia. Organizacja tworzy politykę niwelującą skutki ekonomiczne i społeczne starzenia się społeczeństwa, wyznacza strategię działania dla całego środowiska osób starszych. Nowatorskim rozwiązaniem tej organizacji jest możliwość zrzeszania się i współpracy funkcjonalnej 105 krajowych i zagranicznych Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Do sukcesów OP UTW należy zaliczyć m.in.:
– projekt ustanowienia roku 2012 Rokiem UTW, uzyskanie w tej sprawie Uchwały Senatu RP, a następnie zrealizowanie obchodów tego święta, z wielkim Kongresem UTW w Sali Kongresowej w 2012 r.
– realizacja ogólnopolskiego programu edukacyjnego zrealizowanego w 20 UTW w zakresie przeciwdziałania bólom kręgosłupa,
– kontynuacja ogólnopolskiej kampanii ochrony i protetyki słuchu pod nazwą „Usłyszeć Motyla”,
– realizacja w 20 krajowych UTW programu bankowości internetowej i korzystnych dla seniorów usług bankowych pod nazwą Konto Nestor,
– realizacja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej w zakresie ochrony i utrzymania dobrej kondycji ludzkiego mózgu,
– koncepcja i cykliczna organizacja konkursu do honorowego tytułu „Wielka Osobowość Uniwersytetów Trzeciego Wieku”, adresowanego do osób publicznych, mających szczególne zasługi dla środowiska osób starszych,
– współorganizacja dwóch prestiżowych Ogólnopolskich Konferencji UTW w Sejmie, pod patronatem Marszałek Ewy Kopacz.