Rozmowy Kopacz-Zhengcai o współpracy polsko-chińskiej

13
czerwiec
2014

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

O rozwoju polsko-chińskiej współpracy gospodarczej, regionalnej, naukowej oraz parlamentarnej rozmawiała marszałek Sejmu Ewa Kopacz z Sunem Zhengcai, członkiem Biura Politycznego KC KPCh i sekretarzem Komitetu KPCh miasta Chongqing – jednego z 4 miast wydzielonych, liderów wzrostu gospodarczego w Chinach. – Polska ma potencjał do tego, aby być łącznikiem między Chinami a Europą Zachodnią – podkreśliła Ewa Kopacz. Rozmowy były kontynuacją ustaleń poczynionych w czasie ubiegłorocznej wizyty marszałek Sejmu w Państwie Środka dotyczących wzmocnienia dwustronnych relacji, m.in. handlowych, inwestycyjnych i kapitałowych.

Politycy zgodzili się, że na relacje Polski i Chin ma wpływ partnerstwo strategiczne jakie łączy oba kraje od 2011 r. Marszałek Kopacz i Sun Zhengcai opowiedzieli się za kontynuacją współpracy w ramach przyjętego w 2012 r. formatu „16+1” obejmującego kraje Europy Środkowo-Wschodniej oraz Chiny. – Postrzegamy Polskę jako ważnego partnera w regionie i w Unii Europejskiej – zaznaczył Sun Zhengcai. – Partnera, który odgrywa kluczową rolę w relacjach Chin z Europą Środkowo-Wschodnią i UE – dodał.

Ewa Kopacz i Sun Zhengcai zgodzili się, że dotychczasowa współpraca inwestycyjna Polski i Chin powinna być rozwijana. Marszałek Sejmu zachęcała do inwestowania w Polsce. – Chińskim przedsiębiorcom możemy zaoferować niższe koszty działalności, a Polska mogłaby zyskać dodatkowe miejsca pracy – mówiła. Rozmówcy zwracali też uwagę na potencjał rozwoju współpracy handlowej. – Chcemy i będziemy podejmować działania, aby wzmocnić współpracę gospodarczą naszych krajów – zapewnił Sun Zhengcai. Politycy rozmawiali też o rozwoju infrastruktury transportowej, m.in. w kontekście budowy tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku, w ramach którego uruchomiono m.in. kolejowe połączenie cargo Chengdu-Łódź. Poruszona została także kwestia zniesienia chińskiego embarga na polską wieprzowinę.

Spotkanie było także okazją do rozmowy na temat rozwoju współpracy regionalnej oraz w dziedzinie edukacji. Politycy podkreślili znaczenie kontaktów na szczeblu lokalnym. – Bardzo ważne jest jak najlepsze wykorzystanie potencjału tej współpracy i jej kontynuacja – podkreślała Ewa Kopacz. Nawiązała do II Polsko-Chińskiego Forum Regionalnego, które odbyło się dwa dni temu w Kantonie. Spotkanie to zaowocowało podpisaniem nowych umów o partnerstwie, m.in. między Starogardem Gdańskim a miastem Foshan w prowincji Guangdong. Politycy pozytywnie ocenili także perspektywy dalszej współpracy akademickiej obu krajów. – Z zadowoleniem przyjęłam wiadomość o zawarciu umowy między Uniwersytetem Medycznym w Łodzi a Południowym Uniwersytetem Medycznym w Kantonie – powiedziała Ewa Kopacz. Zwróciła też uwagę na wysoki poziom kształcenia na polskich uczelniach medycznych i zachęcała młodych Chińczyków do studiowania w Polsce.

Rozmówcy zgodzili się również, że istnieją możliwości zacieśnienia relacji parlamentarnych, bardzo ważnych dla rozwoju stosunków polsko-chińskich. Chodzi w szczególności o pogłębienie współpracy komisji merytorycznych parlamentów Polski i Chin. Marszałek Sejmu zwróciła też uwagę na istotną rolę grup bilateralnych. Jak zauważyła, działająca w Sejmie i Senacie Polsko-Chińska Grupa Parlamentarna jest jedną z najliczniejszych – skupia obecnie 44 parlamentarzystów.