Miller nie zgadza się z wyrokiem ETPC i kolejny raz zaprzecza, że w Polsce istniały więzienia CIA

25
lipiec
2014

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska naruszyła zakaz tortur i nieludzkiego traktowania w ten sposób uznając za zasadne skargi Palestyńczyka i Saudyjczyka. Miller uważa, że współpraca z CIA zapewniła polskiemu społeczeństwu bezpieczeństwo.

 – De­cy­zja Try­bu­na­łu w Stras­bur­gu jest nie­spra­wie­dli­wa i nie­mo­ral­na. Opie­ra się na plot­kach i po­mó­wie­niach; sta­wia prawa mor­der­ców wyżej niż prawa ofiar – stwierdził podczas kon­fe­ren­cji pra­so­wej Le­szek Mil­ler. W czasie kiedy obecny lider lewicy był pre­mierem miały w Polsce funkcjonować tajne wię­zie­nia CIA. Miller kolejny raz za­prze­czył, że tak było. – Mam na­dzie­ję, że nasze wła­dze nie wy­pła­cą od­szko­do­wań. (…) Zupełnym kuriozum jest oczekiwanie, że Polska wypłaci terrorystom prawie milion złotych. Nie powinniśmy tego robić, bo te pieniądze mogłyby zasilić konta terrorystów – przekonywał szef SLD. – Na ile Trybunał wyceni w takim razie cierpienie i śmierć tysięcy ludzi, którzy ginęli w atakach w Nowym Jorku, Madrycie, Londynie? – zastanawiał się Miller. Ponadto podkreślił, że współpraca w zakresie obronności z USA zapewniła Polakom bezpieczeństwo. – Dzięki temu nasze społeczeństwo mogło normalnie żyć, rozwijać się. Skutecznie korzystaliśmy z parasola antyterrorystycznego – twierdził szef Sojuszu.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła m.in. zakaz tortur i nieludzkiego traktowania, a polskie śledztwo jest nieefektywne. W ten sposób ustosunkował się do skargi złożonej przez Palestyńczyka Abu Zubajdę oraz Saudyjczyka Abd al-Rahim al-Nashiriego, którzy twierdzą, że od 2002 do 2003 r. byli – za przyzwoleniem polskich władz – przetrzymywani przez CIA w tajnym więzieniu w Polsce, gdzie mieli być torturowani. Ponadto Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził, że „wyłączoną odpowiedzialność” za przesłuchania i tortury w ośrodku w Starych Kiejkutach ponosi CIA. Jednocześnie Trybunał uznał, że Polska wiedziała jakie działania prowadzi CIA na jej terytorium oraz współpracowała z Amerykanami w przygotowaniu tych działań oraz ich wykonywaniu.

Rzecznik MSZ uznał orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu dotyczące więzień CIA za przedwczesne. Nie wykluczył również, że Polska zaskarży wyrok.