Normandia – 70. rocznica zwycięskiej bitwy pod Montormel
22 sierpnia br. marszałek Sejmu Ewa Kopacz weźmie udział w uroczystościach upamiętniających udział polskich żołnierzy w walkach na wzgórzu Montormel we Francji. W wydarzeniu, zorganizowanym przez przewodniczącego Rady Generalnej Departamentu Orne Alaina Lamberta, będą też uczestniczyć m.in. sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, kombatanci, Polonia, uczniowie Zespołu Szkół im. gen. Stanisława Maczka w Warszawie oraz harcerze ZHP z 100. Drużyny Poznańskiej.
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz oficjalną wizytę w Normandii rozpocznie od złożenia wieńców w Urville-Langannerie – jednym z największych polskich cmentarzy wojennych we Francji. W tym miejscu spoczywa ok. 700 polskich żołnierzy m.in. z 1. Dywizji Pancernej oraz Polskich Sił Powietrznych, którzy polegli w czasie walk w Normandii w latach 1940-1944 r. Na cmentarzu znajduje się pomnik ku czci poległych żołnierzy oraz mogiły w kształcie krzyży. Uroczystości w Urville towarzyszyć będzie asysta honorowa Wojska Polskiego.
Marszałek Sejmu weźmie też udział w ceremonii upamiętniającej bitwę pod Montormel. Obchody rocznicowe odbędą się w miejscu walk o francuskie wybrzeże i są wyrazem uznania oraz wdzięczności lokalnej społeczności dla żołnierzy 1. Dywizji Pancernej. Marszałek Kopacz odsłoni na wzgórzu pierwszy pomnik gen. Stanisława Maczka w Normandii. Autorem rzeźby jest Tomasz Filar.
W tym roku obchodzona jest 70. rocznica lądowania wojsk sprzymierzonych w Normandii. Bitwa o wzgórze Montormel została stoczona 19-21 sierpnia 1944 r. pomiędzy wojskami polskimi i niemieckimi. Wzięła w niej udział 1. Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. Bitwa stanowiła część operacji Overlord i stała się jednym z decydujących wydarzeń kampanii normandzkiej. Walki o wzgórze były częścią przełamania tzw. kotła Falaise. Stoczone w tym czasie bitwy doprowadziły do przełamania obrony niemieckiej w Normandii i pozwoliły ruszyć wojskom alianckim na linię Sekwany a następnie Renu. W 1965 r. na wzgórzu powstał pomnik upamiętniający bitwę, a następnie w 1994 r. zostało utworzone muzeum. Polegli na Montormel polscy żołnierze zostali pochowani na cmentarzu 1 Dywizji Pancernej w Urville-Langannerie w okolicach Caen-Falaise.
Program medialny
godz. 10.30 wizyta na cmentarzu Urville-Langannerie
• odegranie hymnu
• przemówienie marszałek Sejmu
• salwy honorowe dla uczczenia żołnierzy biorących udział w walkach o Normandię
• złożenie wieńców pod pomnikiem ku czci polskich żołnierzy
• złożenie kwiatów na mogiłach
• wpis do księgi pamiątkowej
godz. 14.50 uroczystości na Montormel
• ok. godz. 15.05 odsłonięcie pomnika gen. Stanisława Maczka
• salwy honorowe
• przemówienie marszałek Ewy Kopacz, przewodniczącego Alaina Lamberta, Andrzeja Maczka oraz ministra Kadera Arifa
• złożenie wieńców
• wpis do tzw. złotej księgi