Marszałek Sikorski na EFNI: płace członków zarządów banków powinny być w proporcji do kapitału, a nie długu jaki kreują
– Wyznaczyliście Państwo jasne cele i postawiliście przed Unią Europejską, jej nowymi władzami oraz rządami państw członkowskich ważkie zadania – powiedział marszałek Sejmu na gali zamykającej Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie. W forum wzięło udział ponad 1100 przedstawicieli biznesu, polityki, nauki i kultury z 36 krajów. Wśród nich liderzy innowacji z rankingu New Europe 100.
Marszałek Sikorski pogratulował laureatom tego projektu, organizowanego przez Fundusz Wyszehradzki, Financial Times, Res Publikę i Google. – Jesteśmy dumni z tego, że w setce wyłonionych liderów innowacji z Europy Środkowo-Wschodniej jest aż 28 Polaków – powiedział Radosław Sikorski. – Pokazuje to kreatywność naszego społeczeństwa i perspektywy naszej gospodarki – podkreślił.
W czasie gali zamknięcia Europejskiego Forum Nowych Idei uczestnicy obrad przyjęli też Deklarację Sopocką. Określili w niej najważniejsze cele Europy: przywrócenie wzrostu gospodarczego i możliwości konkurowania na rynku globalnym, zaufania obywateli do demokracji oraz przestrzegania europejskich wartości i norm na świecie. – Przyjęty dziś dokument to deklaracja Europejczyków świadomych istoty chwili, realnie oceniających zarówno szanse, jak i zagrożenia, ale też odpowiedzialnych za Europę i jej mieszkańców – podkreślił marszałek Sikorski.
Radosław Sikorski przekazał też uczestnikom gali swój wkład w dyskusję nad nowymi ideami, o których rozmawiano w czasie Forum. – Niech doświadczenia niedawnego kryzysu finansowego będą dla nas nauczką – powiedział marszałek Sejmu. – Jako mój wkład do Forum Nowych Idei proponuję wprowadzenie zasady, że płace członków zarządów instytucji finansowych, powinny być w proporcji do kapitału, a nie długu, jaki kreują – wyjaśnił. Zadeklarował, że jeśli taki projekt trafi do Sejmu, to spotka się z jego życzliwością.
Marszałek Sejmu zaproponował też wprowadzenie kodeksu dobrych praktyk w administracji na wzór tego, który obowiązuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Wśród przedstawionych dziesięciu zasad znalazło się np. działanie dla kraju, a nie dla własnego interesu, by interesiki korporacyjne nie blokowały wprowadzania skutecznych form zarządzania. Kolejną zasada jest szacunek dla podwładnych, kolegów i przełożonych jako wyraz profesjonalizmu urzędników. Jak podkreślił Radosław Sikorski urzędnicy powinni też sławić Polskę, bo każdy z nas ma udział w kreowaniu Marki Polska, z której wartości wszyscy korzystamy.
W zaproponowanym przez marszałka Sejmu kodeksie dobrych praktyk znalazła się również zasada zwięzłego i jasnego komunikowania się urzędników z obywatelami, a także inicjatywa i działanie zespołowe, bo – jak podkreślił Radosław Sikorski – w dobrze działającej instytucji pracownicy są kreatywni, ale wiedzą, że pomysły można wdrożyć tylko działając wspólnie. Marszałek Sikorski wymienił też ciągłe podnoszenie kwalifikacji i rozwój, dotrzymywanie słowa i terminów, obowiązek doceniania dobrej pracy, sprawiedliwe nagradzanie i ocenianie szukanie rozwiązań problemów oraz realizm w planowaniu.
Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie rozpoczęło się w środę 1 października br. Uczestnicy obrad rozmawiali m.in. o bezpieczeństwie w aspekcie politycznym, ekonomicznym i energetycznym. W programie znalazły się też takie tematy jak: warunki wzrostu konkurencyjności i innowacyjności, współczesne zagrożenia dla wolności oraz przyszłość demokracji.