Bronisław Komorowski zatwierdził Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP

05
listopad
2014

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Prezydent zatwierdził dzisiaj Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument przyjęty przez rząd 21 października jest najważniejszym aktem dotyczącym bezpieczeństwa oraz obronności kraju.

Od dzisiaj nowa strategia bezpieczeństwa zastąpiła poprzedni dokument dotyczący obronności, pochodzący z 2007 roku. W uroczystości w Belwederze uczestniczyli m.in. wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak i szef BBN Stanisław Koziej.
W strategii w sposób kompleksowy opisano zagadnienia bezpieczeństwa narodowego, ponadto wskazano optymalne sposoby wykorzystania na jego potrzeby wszystkich zasobów państwa. W dokumencie zaznaczono, że bezpieczeństwo Polski będzie zależało od jej zdolności do efektywnej realizacji interesów narodowych oraz osiągania celów strategicznych w obecnych i prognozowanych warunkach bezpieczeństwa. Strategia zakłada również, że bezpieczeństwo Europy zostanie zdeterminowane przez cztery główne czynniki: NATO, Unię Europejską, strategiczną obecność USA i relacje z Rosją. Negatywnie oceniono próbę odbudowy mocarstwowej pozycji przez Rosję kosztem jej otoczenia, a także nasilenie się polityki konfrontacyjnej z jej strony. Te działania Federacji Rosyjskiej są zagrożeniem dla bezpieczeństwa w regionie. W strategii zwrócono także uwagę na ryzyko konfliktów o charakterze regionalnym i lokalnym, które mogą dotyczyć Polski w sposób bezpośredni lub pośredni.

Dokument określa trzy priorytety polityki bezpieczeństwa naszego kraju. Pierwszy z nich to zapewnienie gotowości i demonstracja determinacji do działania w sferze bezpieczeństwa oraz obrony, w tym także wzmocnienie narodowych zdolności obronnych. Drugim priorytetem jest wspieranie procesów służących wzmocnieniu zdolności NATO do kolektywnej obrony, rozwój Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE i umacnianie strategicznych partnerstw, także tych regionalnych. Trzeci priorytet dotyczy wspierania i selektywnego uczestnictwa w działaniach międzynarodowych mających na celu zapobieganie powstawaniu nowych źródeł zagrożeń, oraz reagowanie na zaistniałe kryzysy i przeciwdziałanie ich rozprzestrzenianiu.