Marszałek Sejmu gościem honorowym obchodów 25. rocznicy upadku muru berlińskiego
8 i 9 listopada marszałek Sejmu Radosław Sikorski uczestniczył w uroczystych obchodach rocznicy upadku muru berlińskiego. Dokładnie ćwierć wieku temu zostało otwarte przejście graniczne pomiędzy wschodnim i zachodnim Berlinem oraz rozpoczął się demontaż muru. Po wydarzeniach w Polsce był to kolejny krok na drodze do obalenia komunizmu w naszej części Europy.
Upadek muru berlińskiego to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Niemiec. Symbolizuje upadek komunizmu i otwarcie drogi do zjednoczenia państwa niemieckiego. Tegoroczne obchody zorganizował rząd federalny oraz władze Berlina. W centrum stolicy Niemiec na odcinku 15 km zostało ustawionych kilka tysięcy lampionów symbolizujących mur. Ta instalacja świetlna przebiega dokładnie w tych samych miejscach, w których przed laty przebiegał podział miasta.
Podczas tego wyjątkowego święta w stolicy Niemiec władze Polski reprezentował marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Marszałek uczestniczył m.in. w uroczystym koncercie „Sięgnijcie po wolność, bo sama nie przyjdzie (z niem. Nehmt Euch die Freiheit, sonst kommt sie nie). Koncert odbył się w teatrze Berliner Ensemble. Przedstawienie muzyczne skomponował specjalnie na 25 – lecie upadku muru berlińskiego Wolf Biermann.
Marszałek Sikorski wygłosił też słowo powitalne przed „Przemową Europejską” przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schultza. Projekt „Przemów Europejskich” został zainicjowany przez fundację Konrada Adenauera, Roberta Boscha i Zukunft Berlin. Zgodnie z tradycją, wygłaszane są one zawsze 9 listopada. W tym roku po raz piąty. Organizatorzy zapraszają na nie najwyższych przedstawicieli Unii Europejskiej.
Podczas wizyty w Berlinie Radosław Sikorski spotkał się także z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem oraz niemieckimi parlamentarzystami.