Nowy Jork: marszałek Sejmu na dorocznym wysłuchaniu parlamentarnym w ONZ

20
listopad
2014

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Od udziału w wysłuchaniu Unii Międzyparlamentarnej, zorganizowanym we współpracy z Narodami Zjednoczonymi w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, w środę, 19 listopada rozpoczęła się trzydniowa wizyta marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego w USA. Tematem tegorocznych obrad parlamentarzystów z całego świata i wysokich urzędników NZ jest wypracowanie nowych, globalnych celów zrównoważonego rozwoju po 2015 r., które mają być skoncentrowane na prawach człowieka. Reprezentujący Polskę marszałek Sikorski zabrał głos w sesji poświęconej regulacji procesów rynkowych i stosowaniu polityk społeczno-gospodarczych chroniących interesy obywateli.

Marszałek Sejmu mówił m.in. o wzajemnych powiązaniach między praworządnością i etyką a rozwojem w kontekście regulacji rynkowych. Radosław Sikorski nawiązał też do polskich starań o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa w latach 2018-2019. Na marginesie spotkania marszałek Sikorski rozmawiał m.in. z przedstawicielami parlamentów narodowych z całego świata oraz Unii Międzyparlamentarnej, w tym z jej nowo wybranym szefem Saberem Chowdhurym. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim roli parlamentów – jako władzy ustawodawczej – w tworzeniu regulacji prawnych w dobie kryzysu finansowego. Polska jako kraj, który zdołał utrzymać wzrost gospodarczy mimo światowego spowolnienia, był podawany przez wiele delegacji za pozytywny przykład przemian.

Unia Międzyparlamentarna jest najstarszą i największą globalną organizacją parlamentów narodowych, założoną w 1889 r. Skupia parlamentarzystów ze 166 krajów świata. Każdego roku odbywają się dwie sesje statutowe Unii, które są okazją do wymiany doświadczeń, promocji i koordynacji rozwoju współpracy bilateralnej, regionalnej i globalnej. Ponadto UM organizuje tematyczne konferencje na szczeblu światowym lub regionalnym. Poprzez rezolucje i raporty organizacja ta wyraża poglądy światowej społeczności parlamentarnej na sprawy międzynarodowe oraz rekomenduje działania parlamentom narodowym. Unia współpracuje blisko z Organizacją Narodów Zjednoczonych i jej agendami. Polska jest członkiem UM od 1921 r. Sejm i Senat są reprezentowane przez Polską Grupę Unii Międzyparlamentarnej, skupiającą wszystkich posłów i senatorów.