Chanuka w Sejmie

06
grudzień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek wzięła w środę udział w uroczystości zapalenia lampy chanukowej z okazji święta świateł. W wydarzeniu uczestniczyli też Naczelny Rabin Izraela Dawid Baruch Lau, wiceambasador Izraela ​Tal Ben-Ari Yaalon, rabin Szalom Dow Ber Stambler, przewodniczący Centrum Żydowskiego Chabad-Lubawicz Polska oraz ministrowie Marek Suski, Jarosław Sellin, Adam Lipiński i Krzysztof Ardanowski, który jako poseł reprezentował także Polsko-Izraelską Grupę Parlamentarną.

– Każdego roku w gmachu polskiego parlamentu wspólnie zapalamy chanukowe świece, których światło symbolizuje pokój, tolerancję i wolność – powiedziała witając gości Beata Mazurek. Wicemarszałek Sejmu podkreśliła, że Chanuka przypomina o duchowym dziedzictwie i kulturze narodu żydowskiego, który przez wieki zamieszkiwał ziemie nad Wisłą. – To wyjątkowe święto, a spotkania w Sejmie z tej okazji stały się już piękną i trwałą tradycją – zauważyła. Rabin Szalom Dow Ber Stambler zwrócił z kolei uwagę, że chanukowe światło pierwszy raz po wojnie pojawiło się w Sejmie 13 lat temu. – Z Sejmu wychodzi głos tolerancji i wolności religijnej – podkreślił.

Minister Marek Suski odczytał list, skierowany do uczestników uroczystości przez premiera Mateusza Morawieckiego. Premier w korespondencji zauważył, że tegoroczna uroczystość przypada na jubileusze 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 70-lecia Państwa Izrael. Przypomniał też, że wśród polskich patriotów współtworzących odradzającą się Rzeczpospolitą byli także Żydzi. „Nasza tysiącletnia historia pokazuje wspólne dla obu narodów umiłowanie wolności” – podkreślił szef rządu.

Minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski zwrócił się do uczestników wydarzenia jako przewodniczący Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej. – Kolejny raz w polskim Sejmie spotykamy się, by świętować to radosne i pełne nadziei święto – powiedział. Przypomniał także o wspólnym, tragicznym losie polskich i żydowskich parlamentarzystów II Rzeczypospolitej, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej.

– To nie jest zwyczajne spotkanie. To światło jest symbolem naszej chęci bycia razem. Powinno świecić cały czas – podkreślił z kolei Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce. Głos podczas uroczystości zabrali także Naczelny Rabin Izraela Dawid Baruch Lau i wiceambasador Tal Ben-Ari Yaalon.

Świece zapalili wspólnie wicemarszałek Beata Mazurek, Dawid Baruch Lau oraz Szalom Dow Ber Stambler. W uroczystości wzięli też udział parlamentarzyści. Współorganizatorem wydarzenia było Centrum Żydowskie Chabad-Lubawicz Polska.