Cisza wyborcza obowiązuje również w internecie
Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza (PKW), za złamanie ciszy wyborczej zostanie uznane „zalajkowanie” na Facebooku profilu jednego z kandydatów do PE podobnie jak udostępnienie jego zdjęcia. Za złamanie ciszy wyborczej grożą wysokie kary.
Przewodniczący PKW Stefan Jaworski zaznaczył, że cisza wyborcza obowiązuje również w internecie. W związku z tym polubienie profilu jednego z kandydatów do PE na portalu społecznościowym podczas ciszy wyborczej będzie agitacją wyborczą. Zakaz wszelkiego rodzaju agitacji obowiązuje od piątku od północy, do godziny 21 w niedzielę. Podczas ciszy wyborczej zabronione jest wywieszanie plakatów, rozdawanie ulotek, organizowanie spotkań związanych z wyborami oraz namawianie do głosowania na konkretnych kandydatów albo listy. Najwyższą grzywnę, od 500 tys. zł do 1 mln zł, przewidziano za publikację sondaży.
W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wystartuje 1 277 kandydatów . Prawo do głosowania posiada 30 746 468 osób, utworzono 27 664 obwodów wyborczych, w tym 9 722 przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Ponadto powstało 1 581 obwodów odrębnych: w szpitalach, zakładach karnych, aresztach śledczych czy zakładach pomocy społecznej. Za granicą będą 174 obwody : trzy na platformach wiertniczych i dwa na statkach. Głosowanie odbędzie się w 88 krajach, a o dopisanie do spisu wyborców poprosiło 34 152 osoby.