Czy wiesz co jesz? Podwójne standardy żywności w państwach Unii. Spotkanie przewodniczących komisji ds. UE państw V4 w Bratysławie

24
maj
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Niektórzy skarżą się na globalizację, że wszędzie na całym świecie można kupić dokładnie to samo, ale w przypadku Unii Europejskiej to nie zawsze prawda. We Wspólnocie ten sam produkt sprzedawany w Austrii i np. na Węgrzech jest tożsamy tylko teoretycznie. W praktyce najczęściej występują zasadnicze różnice w składzie produktów na niekorzyść konsumentów z Europy Środkowej. Takie są wyniki najnowszych badań standardów żywności w państwach Grupy Wyszehradzkiej, o których rozmawiano na spotkaniu przewodniczących komisji ds. Unii Europejskiej w Bratysławie.

Gabriel Csicsai, sekretarz stanu w słowackim Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Rolnego, przedstawił informacje o przeprowadzonych porównawczych badaniach żywności różnej kategorii z sieci handlowych w Austrii i Słowacji. W przypadku 10 produktów na 22 badane występowały zasadnicze różnice w składzie. Podobne badania przywołał przewodniczący węgierskiej delegacji Richard Hörcsik – Węgrzy przebadali 96 produktów, z czego 71 miało zasadnicze różnice składów.

W dyskusji politycy podkreślili, że niedopuszczalne jest wprowadzanie na rynki poszczególnych państw członkowskich Unii formalnie identycznych produktów, jednak o różnych parametrach jakościowych. Takie praktyki są nieakceptowalne, gdyż nie ma zgody na dzielenie europejskich klientów na obywateli pierwszej i drugiej kategorii, co jest równoznaczne z dyskryminacją konsumentów. Przewodnicząca sejmowej komisji ds. UE Izabela Kloc podkreśliła: – Chcemy być w UE, która jest równoważna i opiera się również o zasadę wzajemności, gdzie ważny jest zarówno ten duży kraj, ale również ten, który ma mniejszy potencjał, czy mniej ludności.

Członkowie komisji podkreślili ważną rolę właściwego oznakowywania produktów, które zapobiegałoby stosowaniu podwójnych standardów, pozwalając tym samym zapewnić różnorodność produktów wynikającą z preferencji konsumentów.

Podczas spotkania w Bratysławie dyskutowano także o przyszłości Unii Europejskiej w świetle Brexitu oraz kwestii związanych z kryzysem migracyjnym. Rozmawiano też o potrzebie wzmocnienia roli parlamentów narodowych w UE. Izabela Kloc zaproponowała zorganizowanie w Polsce specjalnego spotkania przewodniczących komisji ds. UE parlamentów państw Europy Środkowo-Wschodniej w tej sprawie.

Na wniosek przewodniczącej Kloc uczestnicy spotkania ustalili, że zwrócą się do prezydencji estońskiej, aby na organizowanym przez nią spotkaniu COSAC w Tallinie w listopadzie 2017 omówione były kwestie rozbudowy infrastruktury obejmujące: Via Balticę, Via Carpatia, kolej dużych prędkości, rozbudowę infrastruktury żeglugi śródlądowej w tym kanału Odra – Dunaj. Zgodzono się, że te projekty powinny być finansowane z budżetu unijnego, tak jak nowe projekty infrastrukturalne w Europie Zachodniej, nie zaś ze środków pozostających w dyspozycji poszczególnych krajów.