Departament Stanu USA zaznaczył, że Polska powinna szanować niezawisłość sądów i podział władzy

02
Październik
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert podkreśliła, że wprowadzane przez polskie władze reformy sądownictwa powinny być zgodne z konstytucją RP oraz międzynarodowym prawem.

Podczas briefingu Nauert przypomniała, że Stany Zjednoczone – wyrażały obawy o praworządność i rozwój sytuacji w Polsce. (…) Chcę to wyraźnie powiedzieć. Polska ma pełne prawo wprowadzać reformę sądownictwa, ale reformy powinny być zgodne z polską konstytucją i z najwyższymi standardami międzynarodowego prawa. (…) powinna też szanować niezawisłość sądów i podział władzy – zaznaczyła.

Rzeczniczka Departamentu Stanu dodała, że USA przyglądają się rozwojowi sytuacji w Warszawie.  – Polska oczywiście jest ważnym przyjacielem Stanów Zjednoczonych. Wierzymy, że zdrowa i silna demokracja w Polsce jest istotnym elementem stosunków amerykańsko-polskich – oświadczyła. – Liczymy, że nasi sojusznicy będą zachowywali mocne demokratyczne instytucje, gospodarkę i zdolności obronne. Będziemy nadal bardzo uważnie się temu przyglądać, ale chcę podkreślić, jak ważna jest silna i zdrowa demokracja w Polsce – dodała Nauert.