Donald Tusk wybrany na kolejną kadencję szefa RE

10
marzec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Polska jako jedyny kraj sprzeciwiła się odnowieniu mandatu przewodniczącego Rady Europejskiej dla Donalda Tuska. Wobec przegranej w głosowaniu Szydło odmówiła przyjęcia wniosków z unijnego szczytu. W oświadczeniu szefów państw i rządów zapisano, że podczas obecnej prezydencji, czyli do końca czerwca osiągnięty zostanie kompromis dotyczący reformy prawa azylowego przewidującej m.in. obowiązkową relokację uchodźców.

Przywódcy 27 państw UE wybrali, pomimo sprzeciwu Warszawy, Donalda Tuska na drugą kadencję szefa RE. W związku z tym polska premier odmówiła poparcia wniosków ze szczytu, w tej sytuacji przyjęto „konkluzje przewodniczącego Rady Europejskiej” poparte przez 27 państw. Zdaniem Szydło, nieprzyjęcie wniosków przez wszystkie państwa Wspólnoty powoduje, że szczyt UE jest nieważny. Z kolei unijni dyplomaci zaznaczyli, iż nie ma to znaczenia z punktu widzenia legalności wyboru Tuska, ponieważ decyzja w tej sprawie została podęta większością kwalifikowaną. Natomiast wnioski to tylko wytyczne polityczne, a nie akt prawny.

Zachowanie polskiego rządu w Brukseli, budziło niesmak wśród pozostałych uczestników szczytu. Kiedy na zakończenie posiedzenia Polska odmówiła poparcia wniosków, premier Belgii Charles Michael stwierdził, że nie powinno się przenosić sporów wewnętrznych na forum UE. Według niego jest to „dziecinne podejście”. Krytycznie postawę Warszawy ocenili także przywódcy Francji, Niemiec i Luksemburga.

We wnioskach ze szczytu przywódcy 27 państw zgodzili się, że w bieżącym roku przeprowadzą dyskusję dotyczącą sposobu przeprowadzania nominacji na stanowiska unijne. W ten sposób odpowiedzieli na uwagi Warszawy, że procedura wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej jest nietransparentna.

Kolejnymi tematami szczytu, poza przedłużeniem kadencji przewodniczącego Rady Europejskiej, były kwestie związane z migracją, bezpieczeństwem, obroną, unijną gospodarką i sytuacją na Bałkanach Zachodnich. W oświadczeniu szefów państw i rządów czytamy, że podczas obecnej prezydencji, czyli do końca czerwca, osiągnięty zostanie kompromis dotyczący reformy prawa azylowego przewidującej m.in. obowiązkową relokację uchodźców.