Drugi dzień posiedzenia Sejmu
Rządowy projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, obywatelski projekt dotyczący zniesienia obowiązku szczepień oraz rządowe projekty nowelizacji ustaw związanych ze wzmocnieniem ochrony rolników przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi to najważniejsze punkty drugiego dnia obrad.
Sejm przystąpił do I czytania obywatelskiego projektu przewidującego likwidację obowiązku szczepień ochronnych proponując wprowadzenie zasady dobrowolności. Inicjatorem nowelizacji ustawy jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”. W dyskusji złożono dwa wnioski – o odrzucenie projektu oraz o skierowanie go do prac komisji.
W środę rozpatrywano także rządowy projekt nowelizacji ustawy ułatwiającej sprzedaż żywności przez rolników do sklepów i restauracji. Projekt ma służyć utworzeniu zachęt podatkowych dla producentów rolnych uzyskujących dodatkowe przychody z przetwarzania produktów rolnych domowym sposobem. Zakłada umożliwienie sprzedaży żywności wytworzonej w ramach rolniczego handlu detalicznego do zakładów prowadzących handel detaliczny, w tym do sklepów, restauracji czy stołówek. Umożliwia też m.in. korzystanie z opodatkowania 2 proc. ryczałtem od ewidencjonowanych przychodów ze sprzedaży określonych produktów roślinnych i zwierzęcych, przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy. Projekt został skierowany do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Rolnictwa.
Posłowie w II czytaniu debatowali nad projektem ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), która daje możliwość wszystkim zatrudnionym możliwość oszczędzania na cele emerytalne – część wynagrodzenia pracodawca odprowadzi do funduszu gromadzącego i pomnażającego kapitał. Pozostała część wpłat na indywidualne konta pochodzić będzie od pracodawcy oraz od państwa. Uczestnictwo w PPK będzie dobrowolne. W związku ze zgłoszeniem poprawek projekt trafił z powrotem do Komisji Finansów Publicznych.
Także w II czytaniu posłowie rozpatrzyli nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Projekt ma na celu wyeliminowanie stosowania nieuczciwych praktyk handlowych w całym łańcuchu dostaw surowców rolnych i żywności poprzez objęcie przepisami ustawy wszystkich relacji handlowych między dostawcą a nabywcą. Do III czytania posłowie przystąpią w bloku głosowań.
Ponadto Sejm przyjął do wiadomości informację w sprawie stanu wykorzystania funduszy UE w województwach i występujących zagrożeń. Informację przedstawił podsekretarz stanu w ministerstwie inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.
Sejm odrzucił wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Za wyrażeniem wotum nieufności opowiedziało się 166 posłów, 226 było przeciw, 15 wstrzymało się od głosu.
Sejm w głosowaniu nie poparł wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Projekt trafi do dalszych prac w Komisjach Infrastruktury oraz Samorządu i Polityki Regionalnej.
Również Izba odrzuciła wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, który został skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Podobnie stało się z rządowym projektem nowelizacji ustawy wprowadzającej uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, który w wyniku głosowania został skierowany do Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji.