Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti
2 sierpnia br. po raz kolejny obchodzimy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti ustanowiony przez Sejm w drodze uchwały 29 lipca 2011 r.
– W hołdzie Romom i Sinti, ofiarom niemieckiego nazistowskiego ludobójstwa, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti – czytamy w dokumencie.
Data 2 sierpnia ma wymiar symboliczny – tego dnia w 1944 r. ostatecznie zlikwidowano tzw. cygański obóz rodzinny w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau. Święto przywołuje pamięć o ponad 21 tys. Romów i Sinti deportowanych do Birkenau z wielu krajów Europy. Przypomina o nazistowskich prześladowaniach i ogromie strat, jakie ta mniejszość poniosła w czasie II wojny światowej. Ofiarami Zagłady Romów i Sinti byli także obywatele polscy, a całkowita liczba romskich ofiar do dziś nie jest znana.
Co roku od początku lat dziewięćdziesiątych 2 sierpnia na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau odbywają się obchody upamiętniające Zagładę Romów i Sinti. Ustanawiając Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti Sejm RP nadał obchodom oficjalny wymiar.