Festiwal „Bogu i Ojczyźnie” w Lubaczowie. Marszałek Sejmu: Bez wiary pokoleń Polaków, nie byłoby sukcesów i zwycięstw

13
Listopad
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– Potrzebujemy zjednoczenia wszystkich wokół naprawy państwa, czyli budowy, silnej, solidarnej i bezpiecznej Polski – powiedział w niedzielę w Lubaczowie marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który uczestniczył w Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” im. ks. kard. Władysława Rubina. W czasie przemówienia Kuchciński podkreślił, że sobotnie i niedzielne uroczystości rozpoczynają obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Marszałek Kuchciński przemawiając zaznaczył, że  „bez wiary pokoleń Polaków, tych wielkich i tych nieznanych” nie byłoby sukcesów i zwycięstw. – Dzięki nim jesteśmy dumnym narodem, zamieszkującym własne państwo. I dzisiaj w Lubaczowie tego doświadczamy i potwierdzamy – podkreślił Marszałek Sejmu. Zdaniem Marka Kuchcińskiego obecnie znajdujemy się w podobnej sytuacji, przed jaką stanęli Polacy sto lat temu: – W sytuacji potrzeby zjednoczenia przed kolejnym zadaniem odbudowy patriotyzmu i wolności, i poczucia wspólnoty.

W trakcie uroczystej Mszy świętej poświęcony został sztandar kopia I Brygady Legionów Polskich, którą dla Strzelców z Jednostki Strzeleckiej nr 2033 w Lubaczowie ufundował Kuchciński. Marszałek wręczył również, przyznawaną w ramach festiwalu, statuetkę „Bogu i Ojczyźnie”. Tegorocznym laureatem nagrody został fotograf Adam Bujak.

Statuetka „Bogu i Ojczyźnie” przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w krzewieniu kultury polskiej, działalność narodowo-patriotyczną, miłość do narodu polskiego i wartości chrześcijańskich.

Adam Bujak jest laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych. Przez ponad 40 lat uwieczniał na zdjęciach życie Karola Wojtyły.