„Igrzyska za drutami” – wystawa prezentująca ideę sportu i ducha olimpijskiego w czasie II WŚ
Marszałek Sejmu Radosław Sikorski otworzył unikatową ekspozycję ponad 50 oryginalnych pamiątek wykonanych własnoręcznie przez jeńców obozów niemieckich, w których organizowane były zawody sportowe, nawiązujące do igrzysk olimpijskich. Wystawa została zorganizowana pod jego honorowym patronatem, we współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Wystawa prezentuje umiłowanie do sportu i olimpijskiego ducha wśród oficerów więzionych w 5 niemieckich obozach jenieckich: XIIIA Langwasser, VII A Murnau, IIB Arnswalde, IIC Woldenberg i IID Gross-Born. Szczególnie dobrze udokumentowane są tajne zawody sportowe zorganizowane w latach olimpijskich – w 1940 r. w stalagu XIIIA Langwasser oraz w 1944 r. w oflagu IIC Woldenberg i IID Gross-Born. Te ostatnie olimpiady za kratami odbyły się za zgodą komendy obozu.
Na wystawie, oprócz trzydziestu plansz informacyjnych, można obejrzeć ponad 50 oryginalnych i unikatowych pamiątek z okresu II wojny światowej, wykonanych własnoręcznie przez jeńców. Są wśród nich np. puchary zrobione z menażek, dyplomy w postaci drzeworytów oraz własnoręcznie uszyte flagi olimpijskie.
System niemieckich obozów dla internowanych i więzionych w czasie II wojny światowej obywateli krajów walczących z niemiecką armią, liczył ok. 12 tys. obiektów. Każdy internowany trafiał najpierw do obozu przejściowego. Wojskowi byli następnie kierowani do jednego z obozów dla jeńców wojennych: stalagu, stalagu luftu, oflagu, marlagu lub milagu.