Informacja na temat zmian w organizacji pracy mediów w Parlamencie
Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu przedstawia szczegóły zmian w organizacji pracy mediów w Sejmie i Senacie. Wśród nich znajdują się informacje dotyczące miedzy innymi powstania nowoczesnego Centrum Medialnego, studia telewizyjnego w budynku Sejmu i akredytacji dla Stałych Korespondentów Parlamentarnych.
Centrum Medialne będzie nowoczesnym, komfortowym i wielofunkcyjnym miejscem kontaktu dziennikarzy z politykami. Powstanie w budynku F i będzie kluczowym miejscem współpracy polityków z mediami.
Dziennikarze (korespondenci parlamentarni) TVP Info, Polsat News, TVN24, TV Republika i Superstacja, czyli kanałów, których reporterzy „na żywo” relacjonują prace parlamentarne kilka – kilkanaście razy dziennie, pozostają na I piętrze. Jednocześnie to miejsce będzie wyłączną strefą relacji live z budynku Sejmu – nie będzie możliwe nagrywanie poza tą strefą. Z kolei na parterze powstanie studio telewizyjne przeznaczone do nagrywania rozmów z politykami na siedząco. Będzie ulokowane po prawej stronie od wejścia głównego, nieopodal szatni. Studio będzie nowoczesne, umożliwi łączenie na żywo z gościem lub nagranie wywiadu do późniejszej emisji. Studio będzie dostępne dla wszystkich zainteresowanych dziennikarzy – zapewniony zostanie odpowiedni system rezerwacji, tak by z tego miejsca mogli korzystać reporterzy wszystkich, nie tylko telewizyjnych, mediów. Korespondenci parlamentarni, po wcześniejszym zgłoszeniu będą mieli wstęp na galerię sejmową w czasie posiedzeń Sejmu, ale bez możliwości rejestrowania dźwięku i obrazu.
Proponowane zmiany zakładają powołanie Stałych Korespondentów Parlamentarnych. Będzie to najwyższy status dziennikarza relacjonującego prace Sejmu i Senatu, dedykowany osobom o udokumentowanej przeszłości reporterów politycznych, regularnie pracujących w Parlamencie. Stali Korespondenci Parlamentarni otrzymają specjalne przepustki obowiązujące do końca kadencji, gwarantujące nieograniczony dostęp do Centrum Medialnego oraz głównego gmachu Sejmu i Senatu. Wyboru dziennikarzy na stałe oddelegowanych do Sejmu dokonywałyby redakcje. Zgodnie z założeniem, każda z nich miałaby możliwość wyznaczenia dwóch takich osób, pracujących na zmiany.