IV sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Mołdawii – relacja

10
Październik
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– Aspirujemy, by nasz region osiągnął jak najlepszą współpracę – powiedział wicemarszałek Ryszard Terlecki podczas IV sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Mołdawii.

Przedstawiciele parlamentu Polski i Mołdawii rozmawiali o sytuacji politycznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, współpracy w zakresie inicjatyw regionalnych oraz w zakresie edukacji i kultury. W spotkaniu udział wzięli m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz przewodniczący delegacji parlamentu Republiki Mołdawii Nae Simion Pleșca.

– Chcemy, aby mieszkańcy naszej części Europy mieli świadomość, że my nie zrezygnujemy z naszego przywiązania do tego, co nas wyróżnia w Europie: do suwerenności, kultury, tradycji i religii. Myślimy o szukaniu dróg porozumienia – powiedział Ryszard Terlecki.

Z kolei przewodniczący Nae Simion Pleșca podkreślił wagę współpracy z Polską i jej rolę w mołdawskich dążeniach do członkostwa w Unii Europejskiej: – Integracja europejska jest dla nas największym priorytetem. Ze strony narodu i parlamentu polskiego otrzymujemy stałe wsparcie i zachętę do dalszego rozwoju. Pleșca dodał, że Mołdawianie zamierzają działać na rzecz rozwoju polskiej kultury w Mołdawii: – Chcemy otworzyć w Kiszyniowie międzynarodowe Akademickie Centrum Kulturalne im. Lecha Kaczyńskiego gdzie moglibyśmy np. promować muzykę Fryderyka Chopina – dodał przewodniczący delegacji mołdawskiej.

W trakcie spotkania politycy dyskutowali o możliwości rozwoju i współpracy obu państw, w szczególności w zakresie inicjatyw regionalnych (w tym strategia Karpacka) oraz o poszerzaniu współpracy samorządowej pomiędzy miastami polskimi i mołdawskimi. Innymi omawianymi istotnymi kwestiami były: wymiana młodzieży i promocja dziedzictwa kulturowego.

Na koniec politycy uroczyście przyjęli wspólną deklarację Zgromadzenia Parlamentarnego.