„Japonia otworzyła dla polskich dzieci granice i serca” – relacja z konferencji „Syberyjskie Dzieci Cesarzowej Japonii”

02
październik
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W Sali Kolumnowej odbyła się konferencja „Syberyjskie Dzieci Cesarzowej Japonii – pomoc Japonii dzieciom polskim z Syberii w latach 1919 – 1922”. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, ambasador Japonii w Polsce Tsukasa Kawada i przewodnicząca Polsko-Japońskiej Grupy Parlamentarnej Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

– Temat Syberyjskich Dzieci w Japonii zawiera w sobie dużo dramatów, ale i nadziei. W czasach wyjątkowych i burzliwych, czasach nieuniknionego chaosu, gdy upada stary porządek, dramat jest tym większy, że dotyka istot bezbronnych, głodnych, osieroconych przez wojnę, nieomal skazanych na zagładę, a tak działo się w warunkach rozpadu Imperium Rosyjskiego. Sam ten fakt był nadzwyczaj pomyślny dla Polski, została maksymalnie wykorzystana szansa odbudowy państwa Polskiego, ale właśnie dla Polski należało ratować polskie dzieci. Zadanie to podjęły dwie postacie wielkiego ducha – Anna Bielkiewicz i lekarz Józef Jakóbkiewicz, na których prośbę cesarstwo Japonii otworzyło dla polskich dzieci granice i serca. Doznały one serdecznego przyjęcia, opieki, a nade wszystko poczucia bezpieczeństwa. Ich los bardzo poruszył Japończyków – mówiła wicemarszałek Mazurek.

W ramach konferencji w Sejmie przed Salą Kolumnową została otwarta ekspozycja „Dzieci syberyjskie. Pomoc Japonii dzieciom polskim w latach 1919-1922”. – Ta wystawa to dowód na dobrą współpracę Polski i Japonii, mamy nadzieję, że te stosunki będą równie dobre w następnych latach – podkreśliła Beata Mazurek. – W imieniu rządu Japonii dziękuję za tę wystawę i konferencję. Mamy dla Polaków ogromny szacunek – dodał ambasador Japonii w Polsce Tsukasa Kawada.

Wydarzenie było objęte honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i Ambasady Japonii w Polsce.