KE chce zapobiec dyskryminacji części państw Unii przy powrocie towarów z UE na rynek rosyjski
Jak zapewniał rzecznik KE ds. bezpieczeństwa żywności Enrico Brivio, Komisja chce uniknąć sytuacji, w której Rosja zezwoliłaby na import produktów wieprzowych z wybranych państw UE, co doprowadziłoby do dyskryminacji pozostałych. Jest to odpowiedź na informacje Francji o zawarciu dwustronnego porozumienia z Rosją.
– To jest dokładnie to, czego chcemy uniknąć: że będziemy w rękach kraju trzeciego, który będzie mógł sobie wybierać, z którym krajem UE chce handlować – stwierdził Enrico Brivio odnosząc się do informacji, iż część państw UE porozumiało się z Rosją w sprawie wznowienia eksportu produktów wieprzowych. Jednocześnie zaznaczył, że nie ma dwustronnych czy formalnych porozumień z Rosją dotyczących złagodzenia embarga. Brivio przypomniał także o rozmowach, które KE przeprowadziła w zeszłym tygodniu w Berlinie z przedstawicielami Rosji na temat problemów fitosanitarnych i weterynaryjnych dotyczących produktów z mięsa wieprzowego i ziemniaków oraz umożliwienia ich eksportu do FR. – KE nalegała, by unijne certyfikaty były respektowane oraz by każdy rezultat tych rozmów dotyczył wszystkich państw członkowskich. (…) Komisja czeka teraz na odpowiedź z Rosji i jesteśmy optymistami, że te bariery fitosanitarne i weterynaryjne mogą zostać usunięte – mówił rzecznik Komisji.
W poniedziałek Francja poinformowała o zawarciu dwustronnego porozumienia z Rosją. Szef francuskiej służby weterynaryjnej Jean-Luc Angot w rozmowie z radiem RMF stwierdził, że z Rosjanami porozumiały się również Belgia, Dania, Włochy oraz Holandia. Dodał też, że te państwa zaproponują Rosji dołączanie do unijnych świadectw weterynaryjnych atesty gwarantujące, iż produkty wieprzowe pochodzą z kraju wolnego od afrykańskiego pomoru świń.
Rosja wprowadziła embargo na import wieprzowiny z UE po wykryciu na początku 2014 r. przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie. Później przypadki ASF wykryto również u dzików w Polsce. Natomiast w sierpniu poszerzyła zakaz importu o produkty rolno – spożywcze z UE w odpowiedzi na sankcje nałożone w związku z kryzysem na wschodzie Ukrainy.