Komorowski po spotkaniu z OPZZ zapowiedział zmiany w systemie emerytalnym
Po rozmowach z przewodniczącymi OPZZ i ZNP w Belwederze prezydent poinformował, że został przygotowany projekt ustawy zmieniający kryteria przechodzenia na emeryturę. Zapisano w nim możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach pracy, niezależnie od wieku.
Spotkanie Komorowskiego ze związkowcami dotyczyło wielokrotnie zgłaszanych przez nich postulatów – m.in. walki z umowami śmieciowymi, wyższych płac w budżetówce, oraz uzależnienia możliwości przechodzenia na emeryturę od stażu pracy. Po tych rozmowach prezydent poinformował, że jego kancelaria przygotowała projekt ustawy, który umożliwia przejście na emeryturę osobom z 40 – letnim stażem pracy. – Projekt ustawy zostanie przesłany do Sejmu dzisiaj lub jutro – powiedział Komorowski. Zakłada on, że na emeryturę będzie można przejść po wypracowaniu 40 lat pracy w przypadku mężczyzn oraz 35 w przypadku kobiet. Liczyć będzie się okres płacenia składek.
Ponadto prezydent przypomniał o zapowiadanym już programie wspierającym zatrudnianie absolwentów na stałą umowę o pracę, zamiast umów czasowych. Komorowski przyznał, że jest to spory wysiłek finansowy dla państwa, zapewniając przy tym, że są fundusze na zmniejszanie bezrobocia i odchodzenie od umów śmieciowych. – Forsa jest, rozwiązanie będzie, w moim przekonaniu, atrakcyjne – stwierdził prezydent. Zaprezentowany w zeszłym tygodniu program „Pierwsza praca” ma zagwarantować 2-letnie zatrudnienie dla ponad 100 tys. młodych ludzi już w przyszłym roku. Został on skierowany do absolwentów szkół zawodowych, ponadgimnazjalnych oraz wyższych, którzy nie ukończyli 30 lat i bezskutecznie szukają pracy. Program ma zostać sfinansowany z Funduszu Pracy oraz Środków Europejskich.
Bronisław Komorowski zapowiedział również utworzenie nowych ram prawnych pozwalających na odbudowę dialogu społecznego. Poinformował przy tym, że prawdopodobnie w czwartek komitet stały Rady Ministrów zajmie się propozycjami w tej sprawie. W projekcie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego (RDS) znalazła się propozycja aby członków Rady powoływał prezydent, zaś przewodniczący RDS był wybierany na roczną kadencję rotacyjnie – po kolei przez każdą ze stron dialogu. Rada ma zyskać także dodatkowe uprawnienia w stosunku do Komisji Trójstronnej, w tym możliwość inicjowania prac legislacyjnych nad projektami ustaw.