Komunikat w sprawie naruszenia sejmowych przepisów porządkowych

13
grudzień
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W związku z pojawiającymi się w mediach nieścisłymi informacjami, dotyczącymi nieuprawnionego wejścia kilku osób na teren parlamentu 30 listopada 2016 r., Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu przedstawia dodatkowe wyjaśnienia w tej sprawie.

Media niezgodnie z prawdą informują, że osoby protestujące przebywały „na skwerze przed Sejmem”. W rzeczywistości aktywiści weszli bez wymaganych uprawnień w głąb kompleksu sejmowego i dotarli przed wejście główne do Sejmu.

Informujemy, że w obowiązującym stanie prawnym, czyli od 1 września 1998 r., czynem ściganym z urzędu jest wdarcie się na ogrodzony teren albo odmowa opuszczenia takiego miejsca wbrew żądaniu osoby uprawnionej, co stanowi przestępstwo z art. 193 Kodeksu Karnego. Przepis ten dotyczy także sytuacji, w których ogrodzenie ma charakter jedynie symboliczny, a właśnie takie są zabezpieczenia od strony ul. Wiejskiej. W przypadku  podejrzenia popełnienia takiego przestępstwa organy ścigania mają obowiązek podjąć wszelkie działania w celu wykrycia sprawcy.

Także regulamin Sejmu, w art. 10 ust. 1 pkt 13, przewiduje, że Marszałek Sejmu „sprawuje pieczę nad spokojem i porządkiem na całym obszarze należącym do Sejmu oraz wydaje stosowne zarządzenia porządkowe, w tym o użyciu w razie konieczności Straży Marszałkowskiej”. Regulacja ta obowiązuje w niezmienionej formie od 2002 roku.

Obowiązek powiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa spoczywa na Kancelarii Sejmu, co wynika z art. 304 § 2 Kodeksu Postępowania Karnego, zgodnie z którym: „Instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa”.

Należy przypomnieć również, że od 1 sierpnia, czyli od ponad 4 miesięcy, konieczność pokazania przepustki strażnikowi Straży Marszałkowskiej obowiązuje już w momencie wejścia na teren parlamentu, a nie dopiero podczas wejścia do budynku. Taka informacja  jest umieszczona na tablicach informacyjnych przy bramkach i szlabanach. To rozwiązania praktykowane w wielu budynkach użyteczności publicznej w Polsce i za granicą, gdzie wprowadzane są jeszcze większe środki bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem atakami terrorystycznymi.