Konferencja poświęcona abp. Ignacemu Tokarczukowi – relacja

26
listopad
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Jednej z najwybitniejszych postaci współczesnej historii Polski – arcybiskupowi Ignacemu Tokarczukowi dedykowana była konferencja naukowa, zorganizowana w Sejmie dla przypomnienia życia i dokonań tej inspirującej postaci.

– Był to człowiek niezwykły, niezłomny orędownik niezależnej Polski – powiedział Marek Kuchciński o śp. metropolicie przemyskim, otwierając spotkanie. Marszałek Sejmu podkreślił, że abp Tokarczuk należał do bohaterów, którzy na trwale zapisali się w polskich dążeniach do niepodległości. Jak przypomniał Marek Kuchciński, Sejm RP w 100. rocznicę urodzin Metropolity podjął uchwałę ws. ustanowienia 2018 Rokiem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. – W taki sposób chcieliśmy docenić wielkie zasługi „biskupa niezłomnego”, jednego z duchowych przywódców pokojowych zmagań narodu polskiego – zaznaczył.

W swoim wystąpieniu Marek Kuchciński wskazał, że Metropolita Przemyski głośno upominał się o godność zwykłego człowieka i prawa dla wiernych, był wzorem odwagi i bezkompromisowej postawy, przełamał barierę strachu przed komunistycznym aparatem bezpieczeństwa. – Ksiądz Biskup głęboko zaszczepił w nasze serca i umysły pragnienie niepodległej i demokratycznej Ojczyzny – powiedział marszałek Sejmu, który przypomniał również, że te pragnienia abp Tokarczuk pielęgnował wspierając niezależną kulturę i działalność wydawniczą oraz niosąc pomoc represjonowanym i ich rodzinom.

– Arcybiskup Ignacy Tokarczuk pozostawił za sobą wielki depozyt, którym są nie tylko przemówienia, homilie i spotkania, ale także świadectwo życia – stwierdził metropolita przemyski abp Adam Szal podczas konferencji w Sejmie. Hierarcha podziękował marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu i posłom za zaangażowanie w inicjatywę ogłoszenia roku 2018 Rokiem śp. ks. abpa Tokarczuka.

Według marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla abp Ignacy Tokarczuk jest bez wątpienia bohaterem najnowszej historii, ale i żywym drogowskazem dla XXI-wiecznej, często wyboistej drogi narodu w wędrówce ku przyszłości. – Spoglądając na to świadectwo niezłomnego wcielania najwyższych ideałów oraz niestrudzoną działalność, pamiętajmy, że podążanie śladem Arcybiskupa to zaszczyt, ale i zobowiązanie w naszej sztafecie pokoleń – przekonywał.

W konferencji, która odbyła się w Sejmie, wzięli udział naukowcy – badacze życia i działalności arcybiskupa Tokarczuka, parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele duchowieństwa. Spotkaniu towarzyszyła wystawa tematyczna „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk – Kościół, Władza – Opór Społeczny”. Wydarzenie zorganizowali wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, zaś Izbę oprócz Marszałka Sejmu reprezentował także szef Kancelarii Agnieszka Kaczmarska.