Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy „Solidarności” i Kombatantów w Rzeszowie
Kongres odbył się z udziałem kilkuset uczestników w rzeszowskiej filharmonii. Organizatorem spotkania, które wpisane jest w projekt „Niepodległa pamięć i duma pokoleń”, była wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, a wydarzenie patronatem honorowym objął marszałek Sejmu.
– Bez Państwa poświęcenia, a także przekonania o słuszności podjętej walki nie byłoby wolnej i suwerennej Polski. Bez silnej, niezależnej, suwerennej Polski będziemy służyć innym – powiedział Marek Kuchciński podczas otwarcia Kongresu Osób Represjonowanych, Działaczy „Solidarności” i Kombatantów w Rzeszowie.
Marek Kuchciński wskazał, że w całym kraju obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości stały się sposobnością do przypomnienia naszej długiej drogi do wolności i mocnego zaangażowania całego społeczeństwa w odbudowę Polski. Podkreślił, że w Rzeszowie zebrało się kilka pokoleń z Podkarpacia, które poświęcały się dla odzyskania niezawisłości Polski. – Na naszej ziemi podkarpackiej od końca lat 60 działania opozycyjne miały równie silny wymiar, jak działania Żołnierzy Wyklętych z lat 40 i początku lat 50 – powiedział.
Marszałek podkreślił również znaczenie dla zrywu wolnościowego Metropolity Przemyskiego ks. Biskupa Ignacego Tokarczuka. – Pod jego przewodnictwem walczyliśmy o poszanowanie ludzkiej godności, o prawo do wolności sumienia i myśli – zaznaczył.
Zwracając się do kombatantów docenił ich odwagę, determinację i siłę walki, dzięki której upadał komunizm. – Dali Państwo innym, także innym narodom przykład, że o wolność i niepodległość trzeba się upomnieć i to w każdym pokoleniu. Walczyć o nie ze wszystkich sił. Rozpoczęli Państwo wielki marsz ku niepodległości i zakończyliście go wielkim zwycięstwem – zakończył Marek Kuchciński.
Kongresowi towarzyszyła Wystawa pt. „Stan wojenny” – przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie, wykład historyka dr Marcina Bukały z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie pt. „Działalność opozycyjna jako ważny etap drogi do Polski Niepodległej”. Wydarzenie zakończyło się uroczystym koncertem zespołu Pawła Steczkowskiego zatytułowanym „Pieśni internowanych”.