Lewica za wnioskiem o referendum dotyczącym sześciolatków
SLD podczas spotkania w Sejmie z inicjatorami akcji „Ratuj Maluchy” zobowiązało się poprzeć wniosek o referendum w sprawie obowiązku szkolnego sześciolatków.
Leszek Miller zadeklarował, że podchodzi do tematu ze zrozumieniem. – Poprzemy wniosek o referendum, rozumiejąc, że jest to sprawa tak poważna, że byłoby dobrze, gdyby wszyscy zainteresowani mogli się wypowiedzieć w takim referendalnym ujęciu. – zapowiedział. Jego zdaniem szkoły nie są przygotowane do przyjęcia sześciolatków. – Przedszkole, które prowadzi zajęcia na właściwym poziomie, lepiej może przygotować dziecko do obowiązków szkolnych niż szkoła w sytuacji, w której przyjdzie do niej sześciolatek – przekonywał szef SLD. Zdaniem Millera wniosek ma szansę uzyskać odpowiednie poparcie, gdyż – … jest bardzo wielu posłów, którzy zwłaszcza na terenach wiejskich często wysłuchują opinii rodziców i powinni te opinie rodziców wziąć pod uwagę.
Zadowoleni ze spotkania byli Karolina i Tomasz Elbanowscy, inicjatorzy referendum. – Jesteśmy bardzo zadowoleni ze spotkania, mamy podpis pana przewodniczącego i obietnicę, że posłowie SLD zagłosują za wnioskiem o referendum edukacyjne i że dopisze frekwencja – mówił Elbanowski. Odniósł się również do sytuacji w polskiej szkole – …. sytuacja w szkolnictwie jest zła, zamykane są setki szkół rocznie (…), ministerstwo nie wyznaczało standardów, w jakich te najmłodsze dzieci mają się uczyć. Argumentował, że brakuje pieniędzy na realizację reformy, krytykował także rząd za brak dialogu. Wtórowała mu Karolina Elbanowska argumentując, że w obowiązującym systemie istnieje możliwość wysłania sześciolatka do szkoły. – To była zawsze decyzja rodziców (…), zdecydowana większość sześciolatków nie ma gotowości szkolnej. – podkreślała. Wniosek o referendum poparło prawie 950 tysięcy osób. Proponowane przez inicjatorów akcji pytania referendalne dotyczą nie tylko sześciolatków. Gdyby doszło do głosowania organizatorzy proponują pięć pytań:
1. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków?
2. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków?
3. Czy jesteś za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów?
4. Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej?
5. Czy jesteś za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?
Wniosek w sprawie referendum ma zostać rozpatrzony podczas jednego z kolejnych posiedzeń Sejmu.
/-/ Sejm24.pl