Likwidacja ulgi VAT dla inwestorów indywidualnych to cios dla budownictwa

30
marzec
2013

Posted by redakcja

Posted in Aktualności / Na Wiejskiej

0 Comments

Likwidacja ulgi w podatku VAT dla inwestorów indywidualnych to cios dla budownictwa – uważają przedsiębiorcy.

Chodzi o odebranie osobom, które budują lub remontują domy indywidualnie, możliwości odliczenia części podatku VAT na niektóre materiały budowlane.

Prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa Ryszard Kowalski mówi, że rząd niesprawiedliwie traktuje inwestorów indywidualnych i deweloperów. Deweloperzy mogą korzystać z obniżonej 8. procentowej stawki VAT. Ten system obejmował również inwestorów indywidualnych, którzy od nowego 2014 roku będą musieli kupować materiały budowlane obłożone 23-procentowym podatkiem VAT już bez możliwości zwrotu różnicy. Zdaniem Prezesa Kowalskiego trudno zrozumieć takie działania rządu.

W konsekwencji zniesienia ulgi materiały budowlane będą droższe o 15 procent, co z kolei spowoduje wzrost kosztów budowy czy remontu domu. W efekcie może to być duży cios dla całej branży, budowlanej – tłumaczy wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich Marek Poddany. Jego zdaniem, przełoży się to na zmniejszenie aktywności gospodarczej i odbije się na wszystkich segmentach branży.
Od Ministerstwa finansów otrzymujemy informację: „ulga nie jest likwidowana lecz jak wyjaśnia wygasa” wyjaśnia rzeczniczka resortu Wiesława Dróżdż.  Sprawdzimy jakie przesłanki świadczą o wygaśnięciu ulgi.

Likwidacja tej ważnej ulgi dla inwestorów indywidualnych może przynieść budżetowi około miliarda złotych rocznie.

Przypomnijmy iż ostatnio otrzymaliśmy prezent w postaci zmiany stawki VAT do 23% na Kawę i Herbatę.

Co dalej ?