List European Disability Forum dot. protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie – odpowiedź CIS
W reakcji na upubliczniony na stronie internetowej European Disability Forum list otwarty przewodniczącego tej organizacji, Yannisa Vardakastanisa, Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia, że opisana w nim sytuacja osób z niepełnosprawnościami protestujących w Sejmie jest daleka od rzeczywistości.
Z listu wynika, że warunki, w jakich protestujący są zmuszeni przebywać są „skandaliczne” oraz „łamią prawa człowieka i elementarną godność”. Jako przykłady takiego traktowania zostały wymienione m.in. „niepozwalanie opiekunom przebywania z osobami niepełnosprawnymi”, zakaz spotkania z Panią Janiną Ochojską, „uniemożliwienie spotkania z fizjoterapeutami” i „nocowanie na materacach na marmurowej podłodze”.
Osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie przebywają w jednym i tym samym miejscu budynku Sejmu – nie są w żaden sposób rozdzielane. Wspomniana w liście Pani Janina Ochojska otrzymała możliwość spotkania z osobami protestującymi w znajdującym się na terenie Parlamentu Centrum Medialnym. Propozycja ta została odrzucona.
Na potrzeby zabiegów fizjoterapeutycznych Kancelaria Sejmu oddała do dyspozycji osób protestujących pomieszczenie w bezpośredniej bliskości miejsca ich przebywania. Nie stwarzamy żadnych przeszkód w realizacji tej formy pomocy – zapewnia Centrum Informacyjne Sejmu.
Szerszego komentarza wymaga miejsce, w którym osoby protestujące nocują. Podkreślamy i przypominamy, że tuż po rozpoczęciu protestu Kancelaria Sejmu zaproponowała skorzystanie z noclegu w Domu Poselskim, czyli hotelu sejmowym, bądź w jednej z sal w głównym gmachu, przy korytarzu wiodącym z Sejmu do Senatu. Niezależnie od spraw natury proceduralnej i zabytkowego charakteru obiektu, Kancelaria chciała zapewnić możliwie komfortowe warunki pobytu. Osoby protestujące odmówiły skorzystania z przedstawionych propozycji – napisano w komunikacie.