Lwów: IX sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy
Przyjęciem wspólnego oświadczenia zakończyła się IX sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy, która odbyła się w dniach 2-3 grudnia we Lwowie. W dokumencie podpisanym przez wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego i wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy podkreślono m.in. rolę parlamentów w rozwoju relacji polsko-ukraińskich w celu wzmocnienia europejskiej solidarności na podstawie wspólnych wartości i poszanowania suwerenności państw.
– Rzeczpospolita Polska 2 grudnia 1991 r., jako pierwsze państwo na świecie, uznała niepodległość Ukrainy i od tego czasu konsekwentnie popiera suwerenność i integralność terytorialną, a także europejską i euroatlantycką integrację Ukrainy – zaznaczyli parlamentarzyści z obu krajów. W oświadczeniu podkreślono też, że okupacja Krymu i Sewastopola oraz zbrojna agresja Rosji przeciwko Ukrainie jest poważnym naruszeniem podstawowych zasad prawa międzynarodowego.
Przedstawiciele parlamentów Polski i Ukrainy podkreślili także duże znaczenie skoordynowanego przeciwdziałania wojnie hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Zaapelowali również do społeczności międzynarodowej o utrzymanie dotychczasowych sankcji wobec rosyjskiego agresora.
– Strony wspierają strategiczny wybór Ukrainy dotyczący integracji europejskiej i euroatlantyckiej, który jest niezbywalnym i suwerennym prawem narodu ukraińskiego – głosi przyjęty dokument. W oświadczeniu wskazano też m.in. na znaczenie szybkiego przyjęcia przez europejskie instytucje decyzji o wprowadzeniu ruchu bezwizowego dla Ukrainy.
Dokument zwraca także uwagę m.in. na perspektywy współpracy państw regionu karpackiego, uwzględniając wspólne interesy geograficzne oraz współpracę w ramach Partnerstwa Wschodniego. Wspólne oświadczenie mówi także o wsparciu ze strony parlamentarzystów z obu krajów dla działalności Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.
Ponadto dokument podsumowujący sesję we Lwowie nawiązuje do „Deklaracji pamięci i solidarności”, przyjętej przez Sejm i Radę Najwyższą Ukrainy 20 października 2016 r. Jak napisano w oświadczeniu, deklaracja jest „ważnym krokiem w procesie polsko-ukraińskiego porozumienia w kwestiach historycznych oraz potwierdzeniem dobrej woli stron, aby wspólnie, a nie jednostronnie dokonywać oceny wydarzeń tyczących się wspólnej przeszłości historycznej”. Parlamentarzyści zaapelowali też m.in. o kontynuowanie rzetelnych prac polskich i ukraińskich historyków celem dialogu opartego na faktach historycznych.
Poprzedzająca przyjęcie wspólnego oświadczenia dyskusja z udziałem polskich i ukraińskich parlamentarzystów była poświęcona m.in. współpracy dwustronnej w zakresie bezpieczeństwa, przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji oraz znaczeniu parlamentów dla wzmacniania porozumienia i współpracy między obydwoma narodami.
Wiceszefowa ukraińskiego parlamentu Oksana Syroid powiedziała m.in., że tylko działając wspólnie Polska i Ukraina są w stanie odpowiedzieć na różne pytania, w tym te dotyczące bezpieczeństwa. – Dziś, w tych bardzo trudnych okolicznościach, odczuwamy ogromne wsparcie Polski, szczególnie ze strony parlamentarzystów, zwłaszcza w Radzie Europy – zaznaczyła wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy. Mówiła też o potrzebie współpracy w zakresie mniejszości narodowych w obu krajach.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zwrócił uwagę na szczególny moment, w którym odbywa się spotkanie we Lwowie – gdy wiele dzieje się w polityce europejskiej i muszą na to zareagować Polska i Ukraina oraz ich parlamenty. Wymienił szereg wyzwań, przed którymi stoi Europa, w tym kryzys finansowy, migracyjny, zamachy terrorystyczne i wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przede wszystkim jednak wskazał na najpoważniejsze wyzwanie – agresję Rosji na Ukrainę, do której Europa nie potrafi się odnieść. – Jeśli Europa nie jest w stanie przeciwstawić się rosyjskiej agresji, to wszyscy w Europie jesteśmy w niebezpieczeństwie – podkreślił wicemarszałek Terlecki.
Przed obradami Zgromadzenia Parlamentarnego Polska – Ukraina na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki przedstawiciele polskiej delegacji z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim na czele odwiedzili w szpitalu wojskowym ukraińskich żołnierzy rannych w działaniach wojennych w Donbasie. Parlamentarzyści z Polski złożyli też wizytę w polskich i ukraińskich miejscach pamięci narodowej. Oddali hołd bohaterom spoczywającym na Cmentarzu Orląt Lwowskich oraz żołnierzom Ukraińskiej Halickiej Armii. Złożyli też kwiaty i zapalili znicze w kwaterze żołnierzy poległych w walkach na wschodzie Ukrainy.