Mamy Niepodległą! 98. rocznica odzyskania wolności

14
listopad
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W Warszawie odbyły się główne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystej odprawie wart na placu Piłsudskiego uczestniczyli m.in. przedstawiciele najwyższych władz państwowych – marszałek Sejmu Marek Kuchciński, prezydent Andrzej Duda, marszałek Senatu Stanisław Karczewski i premier Beata Szydło. Podczas uroczystości marszałek Sejmu złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Oddał również hołd Wielkiemu Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, którego pomnik stoi na obrzeżach placu.

Przemawiając do zgromadzonych na uroczystości prezydent Andrzej Duda podkreślił zaangażowanie wielu pokoleń w odzyskanie niepodległości przez Polskę. – Głęboko wierzę, że patrzą na nas dzisiaj z niebios tamci bohaterowie – ojcowie niepodległości i ci, którzy polegli, albo pomarli w walce i w tęsknocie za ojczyzną, i ci, którzy o nią walczyli i ją zdobyli. Nie ma już ich dzisiaj między nami, ale jestem głęboko przekonany, że wszyscy oni chcieliby, abyśmy w tych sprawach fundamentalnych, a najbardziej fundamentalna z nich jest niepodległość, byli wszyscy razem – mówił prezydent.

Przed południem w ramach Narodowego Święta Niepodległości została oficjalnie otwarta Świątynia Opatrzności Bożej na Błoniach Wilanowskich w Warszawie. W ten sposób została wypełniona obietnica złożona przez Sejm Wielki 225 lat temu. W uroczystej Mszy św. z tej okazji pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka ze strony władz Sejmu wzięli udział marszałek Marek Kuchciński oraz wicemarszałkowie Małgorzata Kidawa-Błońska i Joachim Brudziński. W Panteonie Wielkich Polaków w podziemiach nowo otwartej świątyni marszałek Kuchciński uczcił pamięć spoczywającego tam Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie.

– Uczestniczymy dzisiaj w zakończeniu pierwszego etapu budowy Narodowego Wotum Wdzięczności – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej. – Dziękujemy też za odzyskanie niepodległości w roku 1918 i modlimy się w intencji naszej Ojczyzny – mówił hierarcha. Przewodniczący KEP podkreślił, że dziękując za wolność musimy pamiętać, że jest ona nie tylko dana, ale jednocześnie zadana.

Budowa Świątyni Opatrzności Bożej była planowana już w XVIII w. jako wyraz wdzięczności za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Okres rozbiorów, wojny i lata komunizmu uniemożliwiły jednak realizację tego zobowiązania podjętego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i Sejm Czteroletni. Do idei wzniesienia świątyni powrócił prymas Polski kard. Józef Glemp po transformacji ustrojowej w 1989 r. 2 maja 2002 r. został wmurowany kamień węgielny pod budowę sanktuarium.

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wraz z prezydentem RP, marszałkiem Senatu i szefową rządu, złożył także wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Wziął też udział w ceremonii wręczenia przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczeń państwowych osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu – otrzymali je m.in. lekkoatletka Anita Włodarczyk, proboszcz warszawskiej Archikatedry św. Jana Chrzciciela ks. Bogdan Bartołd oraz działacz opozycji demokratycznej i pisarz Zenon Złakowski. Prezydent nadał też pośmiertnie stopień generalski Ryszardowi Kuklińskiemu. – Generał Ryszard Kukliński był wielką postacią naszej historii, był rycerzem naszej niepodległości – powiedział Andrzej Duda.

Oprócz uroczystości o charakterze państwowym i wojskowym w Warszawie oraz w innych częściach Polski odbywały się liczne inne imprezy, m.in. kulturalne, naukowe i sportowe. W stolicy wielu uczestników przyciągnął np. Bieg Niepodległości oraz marsze zorganizowane przez różne podmioty dla uczczenia tego święta.