Marszałek Kidawa-Błońska z wizytą na Dolnym Śląsku

16
wrzesień
2015

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Dwudniowa wizyta w województwie dolnośląskim rozpoczęła się w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Marszałek Sejmu spotkała się tam z małymi pacjentami i ich rodzicami.

– Ta klinika to wyjątkowe miejsce, jestem pod wrażeniem determinacji i zaangażowania ludzi, którzy chcą pomagać dzieciom w najcięższych chorobach i stworzyli to miejsce – powiedziała marszałek Sejmu. Za kilka tygodni zacznie działać nowa, nowoczesna siedziba placówki – „Przylądek nadziei”. Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że oprócz funduszy rządowych i pochodzących z Unii Europejskiej budowa kliniki nie byłaby możliwa bez społecznego zaangażowania wielu osób oraz pracy i determinacji lekarzy, personelu i kierownik kliniki prof. Alicji Chybickiej. – Praca zespołowa miała tu ogromne znaczenie – zaznaczyła marszałek Sejmu.
Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu to wiodący ośrodek przeszczepowy w Polsce. Przeprowadza się tu ponad połowę wszystkich operacji transplantacji szpiku dokonywanych na terenie kraju. Budowa kliniki „Przylądek Nadziei” kosztowała 115 mln zł. „Przylądek Nadziei” zastąpi obecną, mieszczącą się w ponad 100-letnim budynku, siedzibę wrocławskiego szpitala onkologicznego dla dzieci. Zostanie też włączony w struktury Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
W programie wizyty we Wrocławiu znalazło się również spotkanie z przedstawicielkami władz samorządowych i lokalnymi działaczkami społecznymi. Rozmowy dotyczyły m.in. obecności kobiet w życiu publicznym. – Przez ostatnie lata zrobiłyśmy bardzo dużo i przebyłyśmy wielką drogę, by zaistnieć w życiu publicznym. Dlatego nie powinnyśmy mieć żadnych kompleksów. Jeśli decydują kryteria merytoryczne, to mamy spore szanse w każdej dziedzinie. Kobiety są w polityce, w biznesie prowadzą duże firmy – podkreślała marszałek Kidawa-Błońska. Uczestniczki spotkania opowiadały marszałek Sejmu o swojej aktywności społecznej i zawodowej. W stolicy Dolnego Śląska marszałek Sejmu spotkała się też z przedstawicielami Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Kolejnym przystankiem wizyty był Wałbrzych. Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wzięła udział w obchodach 70-lecia Teatru Lalki i Aktora – obejrzała spektakl rozpoczynający II Festiwal Małych Prapremier w czasie gali jubileuszowej. Teatr powstał w 1945 r. dzięki pasji małżonków Melanii i Tadeusza Karwatów. Pierwsze próby odbywały się w ich prywatnym mieszkaniu. Pod obecną nazwą działa od 1954 r. Od tamtej pory też jego siedziba mieści się przy ul. Mariana Buczka 16.
W poniedziałkowy poranek marszałek Kidawa-Błońska spotkała się z uczniami Zespołu Szkół nr 1 im. Ignacego Paderewskiego w Wałbrzychu. Działa w nim dwujęzyczne gimnazjum oraz liceum z oddziałami dwujęzycznymi, a uczniowie mogą realizować program matury międzynarodowej. – To wyjątkowa szkoła, nastawiona na ludzi niezwykłych, poszukiwanie talentów. To bardzo ważne, bo ten czas właśnie determinuje do dalszych życiowych wyborów. To czas próbowania i realizacji różnych zainteresowań. Dobrze, że ta szkoła ma ambicję być wyjątkową, otwartą na świat – mówiła marszałek Sejmu. Uczniowie rozmawiali z Małgorzatą Kidawa-Błońską m.in. o zmianach zachodzących w ich szkole i w Wałbrzychu oraz o swoich planach na przyszłość. – Mam nadzieję, że ucząc się w tej szkole jesteście dumni z tego, gdzie jesteście i że wszystko, co planujecie uda się wam zrealizować. Dzięki pracowitości, kreatywności i konsekwencji z pewnością tak będzie – podkreśliła marszałek Sejmu.
Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z lokalnymi przedsiębiorcami w Szczawnie-Zdroju. Jednym z poruszonych tematów były zmiany w prawie, nad którymi obecnie pracuje parlament. Rozmowy dotyczyły też zmian zachodzących w regionie, stojących przed nim wyzwań oraz nowych obszarów dla działalności przedsiębiorców w Wałbrzychu i jego okolicach. Marszałek Sejmu mówiła m.in., że ważne jest powstawanie takich miejsc jak Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, ponieważ dzięki nim region robi się bardziej atrakcyjny.
Kopalnia powstała w XVII wieku. W 1996 r. zakończono wydobycie węgla. Na jej terenie znajdują się unikatowe zachowane obiekty architektury przemysłowej. W 2014 r. w kompleksie jedenastu zrewitalizowanych budynków otworzono nowoczesne centrum nauki i sztuki. Znajduje się w nim m.in. muzeum i galeria sztuki, organizowane są wystawy i warsztaty.
Spotkanie z seniorami w Świebodzicach i wizyta w Świdnicy to ostatnie przystanki podczas pobytu marszałek Sejmu na Dolnym Śląsku.
– Troska o seniorów to nasza wspólna sprawa, bez względu na to czym się zajmujemy i w jakim wieku jesteśmy. Osoby starsze to nasze najbliższe otoczenie – to nasi rodzice i dziadkowie. Tak samo, jak oni troszczyli się o nas, uczyli i byli dla nas wsparciem, tak my teraz mamy okazję im się odwdzięczyć – mówiła marszałek Kidawa-Błońska podczas spotkania z seniorami. Opowiadała też o realizowanym dzięki rządowym dofinansowaniom programie Senior-WIGOR. Daje on samorządom możliwość tworzenia miejsc będących połączeniem uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego. Do końca roku ma powstać ok. 100 takich miejsc.
Wśród pytań kierowanych do marszałek Sejmu w czasie wizyty znalazły się też te dotyczące doniesień medialnych o rzekomo odkrytym na Dolnym Śląsku „złotym pociągu”. – Bez względu na to czy się odnajdzie, jest doskonałą promocją miasta – odpowiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.
W czasie wizyty w Świdnicy marszałek zwróciła uwagę na zachodzące tam zmiany. – To jest przykład miasta, w którym świetnie będzie można wykorzystać środki z ustawy rewitalizacyjnej, które tutaj mogą być bardzo dobrze wydatkowane – powiedziała.